Poniedziałek, 14 czerwca 2021

imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana

RSS

Starosta Swoboda: przez żołądek chcemy dotrzeć do serc z całego Śląska

13.05.2021 07:00 | 2 komentarze | ma.w

Plany, jakie roztoczył nad Zamkiem Piastowskim Grzegorz Swoboda, mają już konkretne daty, godziny i nazwiska. Przyjadą gwiazdy estrady i telewizji: zespół Kombi (skład ze Sławomirem Łosowskim) i śląski kucharz Remigiusz Rączka. Wkrótce pojawić ma się na Zamku jeszcze Robert Makłowicz.

Starosta Swoboda: przez żołądek chcemy dotrzeć do serc z całego Śląska
Grażyna Wójcik, Grzegorz Swoboda i Agnieszka Sikorska powiedzieli dziennikarzom jak będą wyglądały dwie czerwcowe imprezy plenerowe na Zamku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Te głośne nazwiska uzupełnią grono 30 gastronomów, restauratorów i wystawców produktów lokalnych oraz regionalnych. To atrakcje przygotowane na weekend 12 i 13 czerwca - dwie pierwsze z cyklu dużych imprez plenerowych Powiatu Raciborskiego. Mówił o nich włodarz powiatu na konferencji prasowej zwołanej 12 maja na Zamku Piastowskim.

- Zabiegam o to, aby Zamek znów zaczął żyć. Nasz powiat rozwija się gospodarczo, ale kultura też jest dla nas ważna, chodzi też o udostępnienie miejscowych atrakcji pod turystykę - twierdzi Grzegorz Swoboda starosta Powiatu Raciborskiego.

Nocne rozkosze

Poprzez imprezy: Koncert Letni (w podzięce dla służby zdrowia) i festiwal Śląskie Smaki organizatorzy - jak mówi starosta - chcę przez żołądek dotrzeć do serc turystów z całego Śląska.

Ta próba podbicia śląskich serc i podniebień rozpocznie się 12 czerwca salwą armatnią, którą wykonają Bracia Kurkowi. Dadzą sygnał mażoretkom, które przyjadą na Zamek z całej Polski. Będzie to pierwszy w Raciborzu "Mażoretkowy Zawrót Głowy".

Tego dnia ma wystąpić zespół Kombi (skład ze Sławomirem Łosowskim, bez Grzegorza Skawińskiego). Na scenie pojawi się o godz. 21.15, a nocą po koncercie zaplanowano pokaz laserowo-ogniowy. - Żeby rozkoszować się widowiskiem w odpowiednim anturażu i oświetleniu - reklamuje Grażyna Wójcik dowodząca załogą Zamku Piastowskiego.

Najciekawsza sceneria

Jako gość na konferencji promującej imprezy Powiatu pojawiła się Agnieszka Sikorska dyrektor biura Śląskiej Organizacji Turystycznej. To współorganizator 15. Festiwalu Śląskie Smaki. - Będzie on szczególny dla branży gastronomicznej. To będzie jej wielki powrót po bardzo trudnym okresie pandemii. Gastronomi są chyba najbardziej poszkodowani z przedsiębiorców, bo od 1,5 roku cierpią z powodu lockdownu - mówiła A. Sikorska.

Będą to już drugie Śląskie Smaki w Raciborzu. W 2008 roku również ze starostwem organizowano tu trzecią edycję festiwalu.

- Cieszymy się, że festiwal odbędzie się na Zamku Piastowskim. Trudno o ciekawszą scenerię dla tego typu imprezy - oceniła dyrektor biura ŚOT.

Uznanie dla Wójcik

Główną atrakcją wydarzeń scenicznych będzie występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. - Pojawią się w pełnym składzie: chórzyści, balet i orkiestra. To jest wierny tej imprezie zespół i wyjątkowa okazja, żeby obejrzeć go w całej okazałości - podkreślała Sikorska.

Konferencja była okazją, by G. Swoboda dokonał publicznej oceny działań Grażyny Wójcik, ściągniętej na Zamek w zastępstwie Marioli Jakackiej, z którą włodarz zakończył współpracę. - Działania realizowane przez panią dyrektor idą w dobrym kierunku - stwierdził.

Włodarz zaznaczył, że Browar Zamkowy stał się nieodzowną wizytówką Powiatu i Zamku i samorząd zamierza z nim zrealizować wiele projektów w tym roku.

Ludzie:

Grażyna  Wójcik

Grażyna Wójcik

Dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski