Wtorek, 15 czerwca 2021

imieniny: Jolanty, Wita, Wioli

RSS

Mieszkańcy Wodzisławia lubią egzotyczne zwierzęta. Jakie najczęściej rejestrowane są w Urzędzie?

11.05.2021 16:48 | 1 komentarz | AgaKa

Posiadanie egzotycznego zwierzaka w domu to nie lada atrakcja i rzadko spotykany widok. Okazuje się, że w Powiecie Wodzisławskim to możliwe. Najczęściej mieszkańcy zgłaszają nabycie węży, np. boa dusiciela czy pytona królewskiego, żółwi, np. stepowego lub greckiego. Jakie zwierzęta jeszcze znalazły się na liście?

Mieszkańcy Wodzisławia lubią egzotyczne zwierzęta. Jakie najczęściej rejestrowane są w Urzędzie?
Co ciekawe, liczba zarejestrowanych egzotycznych zwierząt w Wodzisławiu z roku na rok spada
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Liczba egzotycznych zwierząt w mieście spada

W ubiegłym roku Wydział Ochrony Środowiska w wodzisławskim Starostwie Powiatowym zarejestrował 140 zwierząt podlegających ograniczeniom na podstawie przepisów prawa UE. Dla porównania liczba wpisów do rejestru w roku 2019 wyniosła 158, a w 2018 -167.

  • Do najczęściej rejestrowanych należą: boa dusiciel, boa cesarskie, pyton królewski, żółw grecki, żółw stepowy, amazonka żółtogardł, płomykówka zwyczajna czy kameleon jemeński.
  • Do rzadko rejestrowanych należą natomiast: salamandra meksykańska, liściołaz paskowany/liściołaz pręgowany, drzewołaz żółtopasy, drzewołaz pstrokaty, lorysa górska czy mnicha nizinna.

Kto musi zarejestrować zwierzę?

Obowiązek dotyczy osób, które posiadają żywe ssaki, ptaki, gady lub płazy z gatunków wymienionych w aneksach A i B rozporządzenia Rady nr. 338/97. Rejestracji dokonuje się u starosty właściwego ze względu na miejsce przetrzymywania zwierząt. Gatunki wskazane w rozporządzeniu to w przypadku grupy A – te najbardziej zagrożone wyginięciem, a grupy B – te, którym bez właściwiej kontroli może grozić wyginięcie.

– Wniosek o wpis do rejestru należy złożyć w Starostwie Powiatowym w ciągu 14 dni od wejścia w posiadanie zwierzęcia lub sprowadzenia go do Polski. Dokument jest do pobrania w siedzibie urzędu. We wniosku podaje się m.in. nazwę gatunku, cel posiadania okazu (np. dobra własne, hodowla, edukacja), datę wejścia w jego posiadanie oraz źródło pochodzenia – informuje Ewa Zając, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.

Z obowiązku rejestrowania zwierząt podlegających ograniczeniom wyłączone są:

  • ogrody zoologiczne,
  • podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie handlu żywymi zwierzętami gatunków chronionych na podstawie przepisów,
  • podmioty czasowo przetrzymujące zwierzęta celem ich leczenia i rehabilitacji.

Co ważne, w przypadku śmierci bądź przekazania zwierzęcia należy złożyć wniosek o wyrejestrowanie.