Czwartek, 17 czerwca 2021

imieniny: Laury, Alberta, Marcjana

RSS

Rybnik porządkuje oznaczenia ulic. Możesz zamówić emaliowaną tabliczkę na swój dom

06.05.2021 11:17 | 2 komentarze | acz

W punkcie halo!Rybnik można zamawiać tabliczki adresowe na swoją posesję. Tabliczki zaprojektowane w ramach Systemu Informacji Miejskiej, dostępne są w trzech wymiarach.

Rybnik porządkuje oznaczenia ulic. Możesz zamówić emaliowaną tabliczkę na swój dom
Na tabliczce znajduje się numer, nazwa ulicy oraz logo heraldyczne Rybnika. Całość nawiązuje do historii Rybnika, bo tabliczka wykonana jest z emalii, z której znana była rybnicka huta Silesia.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Tablica wypalana jest w piecu w temperaturze 800 stopni Celsjusza. Ma charakterystyczny połysk i powierzchnię, a litery, cyfry i znaki są lekko wypukłe – mówi Robert Cebula, naczelnik Wydziału Promocji UM.- Przez wypalanie mają nie do końca doskonały kształt – dlatego każda tablica jest unikatowa. Ta tradycyjna, odwołująca się do przemysłowejspuścizny miasta technologia została użyta do wykonania tablicy adresowej, o unowocześnionej, skrzynkowej konstrukcji. Do tablicy dołączona jest małoinwazyjna ramka montażowa, która ułatwi jej pozycjonowanie na elewacji, murze lub płocie. Ramka zapewni trwałą ekspozycję na posesji tego małego dzieła sztuki rzemieślniczej – przekonuje Cebula.

Zapraszamy do punktu halo!Rybnik, (ul. Sobieskiego 20), gdzie można zamówić swoją tabliczkę, a także zobaczyć jak taka tablica wygląda.

Do wyboru są trzy wymiary tabliczek:  15 na 15 cm, 20 na 20 cm i 30 na 30 cm. Najmniejsza tabliczka kosztuje 129 zł, średnia – 159 zł, a największa 209 zł.

Konieczność posiadania tabliczki z numerem domu reguluje polskie prawo, a konkretnie – ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 roku. Zgodnie z art. 47b. ust. 1 tej ustawy. Właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym, w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru.

Oznacza to, że na każdym budynku mieszkalnym, biurowcu, budynku użyteczności publicznej musi się znajdować tabliczka z numerem. W przypadku domów jednorodzinnych obowiązek umieszczenia tabliczki spoczywa na jego właścicielu.

Przygotowany przez miasto produkt ma zapewnić jednolitą formę, która przez lata będzie cieszyć oko i zapewniać prawidłowe znakowanie posesji w Rybniku.