środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Dobrze zaprojektowany ogród jest piękny o każdej porze roku

23.04.2021 18:30 | 0 komentarzy | EK, żet

Co należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu ogrodu? Gdzie najlepiej kupić rośliny? Co możemy zyskać korzystając z pomocy fachowców? To tylko część pytań, które zadaliśmy Magdalenie Masiubańskiej, nauczycielce z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu, która odpowiada za teoretyczne i praktyczne kształcenie techników architektury krajobrazu.

Dobrze zaprojektowany ogród jest piękny o każdej porze roku
Magdalena Masiubańska przypomina o konieczności doboru roślin do warunków glebowych, wilgotnościowych i słonecznych panujących w naszym ogrodzie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wiosna to czas porządków w ogrodzie.

Prace rozpoczynamy od ściągnięcia okryć, którymi zabezpieczyliśmy gatunki roślin wrażliwych na niskie temperatury. Wiosna to też najlepszy czas na przycinanie krzewów, wrzosów, lawendy, ścinanie traw ozdobnych oraz przeprowadzenie prac pielęgnacyjno-porządkowych takich jak oczyszczanie bylin. Wraz z nastaniem wiosny powinniśmy również rozpocząć nawożenie roślin. Naszej uwagi wymaga również trawnik. W tym czasie wykonujemy jego wertykulację (nacinanie darni i usuwanie filcu – martwych resztek trawy) oraz uzupełniamy składniki pokarmowe czyli zasilamy trawnik, głównie nawozami azotowymi. Ten pierwiastek wpływa na przyrost oraz intensywne zielone wybarwienie trawnika – mówi Magdalena Masiubańska, nauczycielka przedmiotów zawodowych na kierunku technik architektury krajobrazu w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Raciborzu.

A co z osobami, które zamierzają odnowić swój ogród lub dopiero noszą się z zamiarem jego założenia? Nasza rozmówczyni przyznaje, że najlepszym czasem na zaprojektowanie ogrodu oraz zaplanowanie prac jest zima, tak aby wiosną móc rozpocząć wykonanie w terenie. Warto rozważyć skorzystanie z usług specjalistów – techników architektury krajobrazu. Co można zyskać sięgając po ich pomoc?

Przede wszystkim oszczędność pieniędzy, czasu i nerwów. Ludzie często inwestują w zakup wyszukanych i kosztownych roślin, które później nie radzą sobie w warunkach panujących w danym ogrodzie. Technik architektury krajobrazu pomoże dobrać odpowiednie gatunki do danego stanowiska. Prawidłowo skomponuje nasadzenia, czyli dobierze rośliny o podobnych wymaganiach świetlnych i glebowych, dbając przy tym o estetykę rabaty. Specjalista zadba również o to, żeby ogród zmieniał się i niezależnie od pory roku, czy to będzie wiosna, lato czy jesień, coś ciekawego się w nim działo. Dobrze zaaranżowany ogród powinien odpowiadać na potrzeby użytkowników, być funkcjonalny, reprezentacyjny o każdej porze roku – wyjaśnia M. Masiubańska.

Jeśli zdecydujemy się zaprojektować i wykonać ogród własnymi siłami, powinniśmy pamiętać, aby styl naszego ogrodu był dopasowany do stylu domu. Ogród powinien być przedłużeniem naszego mieszkania i powinniśmy się w nim dobrze czuć. Warto zadbać również o to, aby wpisywał się w otaczający krajobraz oraz sprzyjał założeniom ekologicznym, czyli był pożyteczny dla pszczół oraz innych owadów zapylających, a także małych ptaków, które będą sprzymierzeńcem w ekologicznym funkcjonowaniu naszego ogrodu.

Dobrze by było, aby znalazły się w nim miododajne rośliny, kwitnące o różnych porach roku – dodaje Magdalena Masiubańska.

Dobór roślin powinien być skorelowany z warunkami słonecznymi i glebowymi miejsca, w którym zakładamy ogród. M. Masiubańska wskazuje, że jeśli będzie to miejsce słoneczne z suchą, piaszczystą glebą, sprawdzą się w nim np. krzewy jałowca, które dobrze radzą sobie w takich warunkach, a także takie rośliny kwitnące jak zawciąg nadmorski, gęsiówka kaukaska czy smagliczka skalna. W takim ogrodzie dobrze będzie się czuła również rodzima kosodrzewina. Jeśli nasz ogród jest bardziej cienisty, to będą do niego pasować różne gatunki paproci, funkie oraz żurawki ogrodowe, a z krzewów cis, bukszpan lub hortensje.

Po kupno roślin warto skierować się do profesjonalnych szkółek oraz placówek handlowych dysponujących roślinami wyprodukowanymi w naszym rejonie klimatycznym.

Te rośliny na pewno będą znacznie bardziej odporne na warunki panujące w naszym regionie. Trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza, że w marketach często sprzedaje się rośliny, których produkcja odbywała się w innym regionie, np. w Holandii, takie sadzonki mogą znacznie gorzej zimować czy wzrastać w naszych warunkach klimatycznych. – wyjaśnia M. Masiubańska.

Specjalista dodaje, że rośliny zakupione u profesjonalnego szkółkarza będą oznaczone etykietą, na której znajdzie się nie tylko informacja o gatunku, ale również odmianie, charakterze wzrostu, kolorze i terminie kwitnienia itd.

Będzie to też roślina sprawdzona, pod kątem chorób czy szkodników, których nie chcielibyśmy przynieść do naszego ogrodu – dodaje na zakończenie nasza rozmówczyni.

(żet)