Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Racibórz. Parkujesz na Zamkowej w taki sposób? Możesz dostać mandat

20.04.2021 19:00 | 2 komentarze | żet

Czytelnik wysłał nam takie zdjęcie. Po lewej stronie widać zaparkowane samochody. – Tak można było robić przed zmianą organizacji ruchu w tym miejscu. Pytanie, czy obecnie nadal jest to możliwe? – napisał raciborzanin. O rozstrzygnięcie tej kwestii zwróciliśmy się do Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu.

Racibórz. Parkujesz na Zamkowej w taki sposób? Możesz dostać mandat
Parkowanie po lewej stronie jezdni było normą, gdy ulica Zamkowa była jednokierunkowa. Jednak po wybudowaniu ronda i zmianie organizacji ruchu, ulica jest dwukierunkowa. Jak widać, przyzwyczajenie do parkowania samochodu w taki sposób pozostało. Policjanci wskazują, że jest to dozwolone pod warunkiem, że nie stwarza zagrożenia lub nie utrudnia przejazdu.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Młodszy aspirant Piotr Bednarski z wydziału ruchu drogowego KPP w Raciborzu przypomina, że wszelkie kwestie związane z parkowaniem są szczegółowo opisane w Ustawie prawo o ruchu drogowym. Przepisy stanowią, że zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia. Kierujący pojazdem, zatrzymując pojazd na jezdni, jest obowiązany ustawić go jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej. Dopuszczalne jest zatrzymanie lub postój pojazdu na obszarze zabudowanym na drodze jednokierunkowej lub na jezdni dwukierunkowej o małym ruchu.

– Nawiązując do miejsca i sytuacji przedstawionej na zdjęciu, na chwilę obecną ruch pojazdów, z uwagi na panującą sytuację (tj. zamknięta szkoła, zamknięta kryta pływalnia) jest mały a więc zatrzymanie pojazdów po lewej stronie nie powoduje zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia. Należy jednak zauważyć, że w sytuacji zwiększenia się ruchu może dojść do zagrożenia bezpieczeństwa poprzez np. tamowanie się ruchu, co może skutkować  interwencją policji. Interpretacja frazy „na jezdni dwukierunkowej o małym ruchu” jest indywidualną interpretacją zależną od pory, godziny, dnia, jak również natężania ruchu – wyjaśnia policjant.