Poniedziałek, 17 maja 2021

imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki

RSS

Wymień kopciucha z miejską dotacją

10.02.2021 07:00 | 1 komentarz | juk

Już niedługo rusza nabór wniosków o miejskie dotacje na wymianę starych pieców w Radlinie. Wyjątkowo z powodu zagrożenia pandemii i aby uniknąć gromadzenia się dużych skupisk ludzi, magistrat postanowił przeprowadzić nabór za pomocą SMS-ów.

Wymień kopciucha z miejską dotacją
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

RADLIN O dofinansowanie sięgające 5 tys. zł do wymiany pieców i źródeł ogrzewania będzie można ubiegać się w Radlinie od 15 lutego. W tym roku na dotacje do inwestycji, które mają ograniczyć smog w mieście przeznaczono 560 tys. zł.

Jakie urządzenia?

Mieszkańcy jednorazowo mogą skorzystać z dotacji tylko na jedno urządzenie. Czyli na: kocioł na gaz, kocioł olejowy, piec elektryczny, wymiennik ciepła oraz kocioł na paliwo stałe w tym biomasę, z automatycznym załadunkiem paliwa, który spełnia minimum standard emisyjny 5 klasy. Możliwe jest również pozyskanie dotacji na zabudowę układu solarnego, pompy ciepła powietrznej lub gruntowej w przypadku gdy: będą to jedyne źródła ciepła w budynku lub budynek będzie posiadać czynne ekologiczne źródło ciepła nie starsze niż 10 lat i spełniające wymagania minimum 5 klasy.

Wymienią 112 starych urządzeń

Wysokość dotacji może wynieść 50% poniesionych kosztów jednak nie więcej niż 5 tys. zł. W budżecie miasta zabezpieczono 560 tys. zł. Ta kwota pozwoli na wymianę około 112 starych kopciuchów. Z dotacji na dany rodzaj urządzenia nie będą mogli skorzystać osoby, które skorzystały już z dotacji na to samo urządzenie, w tym samym budynku, z dofinansowania udzielanego z budżetu miasta od 2015 r. Urząd dopuszcza możliwość łączenia miejskiej dotacji z innymi dotacjami ze środków publicznych. Suma dotacji nie może jednak przekroczyć 100% kosztów inwestycji.

Zgłoszenia za pomocą SMS-ów

Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną nabór wniosków odbędzie się na innych zasadach, niż wyglądało to do tej pory. – Chcąc uniknąć tworzenia się zgromadzeń w chwili rozpoczęcia naboru i mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, podjęto decyzję o wszczęciu procedury naboru wniosków drogą smsową – przekazuje z radlińskiego urzędu miasta Marek Gajda. Zgłoszenia można wysyłać od 15 lutego 2021 r. od godz. 8.00 do 21 lutego do godz. 24.00 na numer telefonu 664 072 656. W treści sms należy wpisać: imię i nazwisko wnioskodawcy, adres korespondencyjny oraz adres e-mail (o ile jest). O przyznaniu dotacji decydować będzie kolejność zgłoszeń. Marek Gajda apeluje do mieszkańców, aby ze względu na sprawne przeprowadzenie procedury naboru wniosków należy wysłać tylko i wyłącznie jedną wiadomości sms na dany budynek. – Wysyłanie kilku wiadomości dotyczących tej samej inwestycji nie przyśpieszy udzielania dotacji, spowoduje jednie niepotrzebne utrudnienia w procesie weryfikacji zgłoszeń i wydłuży czas oczekiwania mieszkańców na podpisanie umowy dotacji – podkreśla.