środa, 21 kwietnia 2021

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Czym jest transport ponadgabarytowy? Co warto o nim wiedzieć

19.01.2021 20:17 | 1 komentarz | (s)

Ponadgabaryty jak łatwo się domyślić wymagają specjalnego traktowania podczas transportu i magazynowania. Transportem tego typu ładunków zajmuje się ponadgabarytowy transport drogowy, który dotyczy oczywiście największych towarów.

Czym jest transport ponadgabarytowy? Co warto o nim wiedzieć
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czym tak naprawdę jest ponadgabarytowy transport drogowy?

Transport ponadgabarytowy, to nic innego jak popularny transport nienormatywny. Dotyczy on wyłącznie tych ładunków, których rozmiar, masa oraz wymiary przekraczają stosowne normy zawarte w prawie dotyczącym pojazdów poruszających się drogą lądową. Do ładunków ponadgabarytowych zalicza się ładunki, które szerokością przekraczają 2,5 metry, a długością 16,5 metrów. Jeżeli chodzi o pojazdy z przyczepą to długość ładunku może wynieść z kolei 18,5 metrów. Warto wspomnieć także o tym, że transport ponadgabarytowy dotyczy także ładunków, których wysokość przekracza 4 metry, a masa całkowita jest większa niż 42 tony.

Co warto wiedzieć?

Jak wspomniano powyżej ponadnormatywny transport drogowy jest regulowany prawnie, dlatego też przewozy ponadgabarytowe wymagają pozyskania specjalnego zezwolenia. Aby uzyskać stosowne zezwolenie w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek zawierający pełną dokumentację i ekspertyzę mostową. Pamiętać należy o tym, że transport ponadgabarytowy wymaga nie tylko zaplanowania odpowiednich środków transportu, ale również zaplanowania optymalnej trasy przewozu. Firmy, które zajmują się spedycją krajową i międzynarodową dysponują nowoczesnymi naczepami, dzięki którym możliwe jest przewiezienie w bezpieczny i szybki sposób praktycznie każdego towaru ponadgabarytowego. Warto wspomnieć również o tym, że transport drogowy nie zawsze jest możliwy do realizacji. Najczęstszymi problemami są nie tylko mosty, ale również wysokie krawężniki, wiadukty albo ronda. Firmy, które przewożą ponadgabaryty bardzo często oferują swoim klientom nie tylko transport drogowy, ale również transport morski albo mieszany.

Spedycja międzynarodowa ładunków ponadgabarytowych

Największym wyzwaniem firm przewozowych jest oczywiście spedycja międzynarodowa ładunków ponadgabarytowych. Tylko niewiele firm jest w stanie realizować międzynarodowy przewóz nietypowych i skomplikowanych ładunków. Każde państwo ma oczywiście ustalone normy co do ładunków i gabarytów pojazdów ciężarowych, które przejeżdżają przez ich teren. Transport zagraniczny wymaga oczywiście specjalistycznych pozwoleń i zaawansowanych pojazdów. Profesjonalne firmy transportowe zajmują się wszystkimi formalnościami za klienta, dlatego też nie muszą oni marnować czasu na uzyskiwanie zezwoleń w odpowiednich urzędach. Firmy transportowe zajmujące się spedycją międzynarodową oferują także fachowe doradztwo w zakresie procesów spedycyjnych oraz ubezpieczają towar na czas przewozu. Aby wybrać najlepszą firmę do przewozu międzynarodowego należy zwrócić uwagę nie tylko na jej doświadczenie, ale również na renomę. Pamiętać należy także o tym, aby zwrócić uwagę na to, czy wybrana firma posiada niezbędne certyfikaty i zezwolenia, które są niezbędne w transporcie poza granicami kraju.

Materiał zewnętrzny