środa, 21 kwietnia 2021

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Przyszły rok bez święta miasta i tradycyjnej wigilijki

26.11.2020 13:00 | 2 komentarze | juk

W przyszłym roku WCK zorganizuje dla mieszkańców m.in.: spektakle, występy kabaretowe, a także koncerty muzyczne. Na tamtejszej scenie wystąpią np. Ralph Kamiński i Enej. Nie zorganizuje jednak największego przedsięwzięcia, jakim są Dni Wodzisławia Śl. Powód? Brak pieniędzy.

Przyszły rok bez święta miasta i tradycyjnej wigilijki
Podczas listopadowego posiedzenia komisji budżetu p.o. dyrektora Wodzisławskiego Centrum Kultury Maciej Meisel przedstawił radnym plany jednostki na 2021 rok
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. W listopadowym posiedzeniu komisji budżetu wziął udział Maciej Meisel, czyli dotychczasowy zastępca dyrektora Wodzisławskiego Centrum Kultury, a od kilku tygodni pełniący jego obowiązki. Przedstawił radnym plany jednostki na 2021 r. W szczególności ofertę kulturalną, a także zestawienie finansowe. – Proponujemy szereg różnorodnych aktywności skierowanych do wszystkich grup wiekowych w zakresie: teatru, filmu, tańca, plastyki, muzyki, a także wielu innych obszarów tematycznych, rozbudzając potrzeby kulturalne, ale także odpowiadając na zapotrzebowanie lokalnego środowiska i współtworząc kulturalny klimat miasta – mówił podczas obrad Maciej Meisel.

Będą spektakle, kabarety i koncerty

Jak zauważył Meisel, oferta jednostki na przyszły rok wpisuje się w wielokierunkową działalność kulturalną, edukacyjną i społeczną. W murach WCK mają się odbywać spektakle, występy kabaretowe, koncerty muzyczne, a także występy premierowe zespołów Amatorskiego Ruchu Artystycznego. – Wśród propozycji przygotowanych przez WCK na przyszły rok warto wymienić wydarzenia muzyczne w wykonaniu znanych artystów takich jak: Stare Dobre Małżeństwo, Piasek, Teresa Werner, Feel z Wodzisławską Orkiestrą Rozrywkową, Enej czy Ralph Kamiński – wymienił Maciej Meisel. Dodał, że w ofercie występów kabaretowych zaplanowano występy znanych formacji, takich jak: Kabaret Ani Mru Mru oraz Smile. Będzie można również wziąć udział w spektaklu teatralnych pn. „Najsłodszy owoc” czy imprezach okolicznościowych jak muzyczne Zaduszki i koncerty karnawałowe. – Z myślą o rodzinnej formule uczestnictwa w kulturze zaplanowano comiesięczne spektakle w ramach cieszącego się od lat popularnością cyklu „Rodzinnych Spotkań z Teatrem – mówił p.o. dyrektora WCK. Dodał, że w przypadku aktywności zespołów Amatorskiego Ruchu Artystycznego w 2021 r. założono przygotowanie 11 koncertów i spektakli premierowych w wykonaniu zespołów: Zespołu Pieśni i Tańca Vladislavia, Klubu Tańca Towarzyskiego Spin, Zespołu Tanecznego Miraż, Teatru Tańca Memento oraz Teatru Szydło i Szydełko. Ponadto WCK planuje organizację festiwali i przeglądów twórczości artystycznej skierowanych do różnych grup odbiorców. Ma się odbyć m.in. trzecia edycja Festiwalu Dokumentu „Optyka wymienna”, Wodzisławskie Spotkania z Folklorem połączone z jarmarkiem folklorystycznym, Przegląd Teatrów Osób Niepełnosprawnych oraz Wodzisławski Festiwal Wokalny „Zostań idolem”.

Zła wiadomość

P.o. dyrektora zauważył, że w przypadku zmniejszenia dla WCK kwoty dotacji z budżetu miasta, repertuar imprez zostanie okrojony lub zmieniony. Będzie to miało przełożenie na frekwencję publiczności, która jak podkreślił Maciej Meisel ceni wysoki poziom artystyczny projektów realizowanych w placówce. – Planowana dotacja w stosunku do dotacji zeszłorocznej została już obniżona. Z około 3,2 mln do 2,8 mln zł – mówił. Przekazał radnym również informację, która zapewne nie ucieszy fanów plenerowych koncertów. Ze względu na brak środków finansowych WCK nie planuje organizacji Dni Wodzisławia Śl. oraz Wigilijki dla mieszkańców. Reggae Festiwal z kolei ze względu na obniżoną dotację i niepewną stację sanitarno-epidemiologiczną zorganizowany zostanie w formie transmisji on-line, jak to miało miejsce w tym roku.

Budżet na minusie?

Radni do zreferowanego przez szefa WCK tematu mieli przede wszystkim pytania w kwestii planów finansowych jednostki. Zgodnie z przedstawionym zestawieniem: przychody ze sprzedaży usług własnych mają wynieść prawie 832,5 tys. zł, a dotacja z budżetu miasta – nieco ponad 2,8 mln zł. Koszty z kolei mają ogółem wynieść prawie 4 mln zł. W efekcie wynik finansowy plasuje się na ujemnym poziomie. Do zamknięcia budżetu brakuje dokładnie 117 tys. zł. – Proszę wyjaśnić, z jakiego powodu wynik finansowy jednostki jest ujemny – mówiła radna Krystyna Warcok. Maciej Meisel nie potrafił udzielić na to pytanie odpowiedzi. Zobowiązał się jednak, że pani radna otrzyma ją drogą pisemną. Nasza redakcja również zwróciła się do wodzisławskiego magistratu z pytaniem, z czego wynika ujemny wynik finansowy WCK. Jak wyjaśnia nam Klaudia Bartkowiak z tamtejszego wydziału dialogu, promocji i kultury, na kwotę 117 tys. zł, stanowiącą stratę bilansową, składa się koszt amortyzacji środków trwałych jednostki. – Wspomniany koszt nie jest wydatkiem, w związku z czym nie obciąża on finansowo WCK. Powyższy zapis w planie finansowym wynika z przyjętych zasad rachunkowości instytucji kultury – tłumaczy.

(juk)