Czwartek, 28 stycznia 2021

imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza

RSS

Jak urządzić warsztat majsterkowicza w garażu?

24.11.2020 08:00 | 0 komentarzy | MK

Garaż często pełni więcej funkcji niż tylko miejsce do zaparkowania samochodu. Przechowujemy w nim narzędzia ogrodnicze i sprzęt sportowy oraz akcesoria samochodowe. Wiele osób stara się też wygospodarować w tym pomieszczeniu przestrzeń do majsterkowania. Czy w takim wielofunkcyjnym budynku lepiej sprawdzą się drzwi garażowe dwuskrzydłowe czy może inny model? O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Jak urządzić warsztat majsterkowicza w garażu?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy w małym garażu można zrobić warsztat?

W przypadku przestronnych garaży znalezienie miejsca na wygodny stół do majsterkowania i narzędzia zazwyczaj nie stanowi większego problemu. Trudności zwykle pojawiają się w przypadku osób mających do dyspozycji niewielki budynek, który musi pomieścić nie tylko auto, ale również sprzęt sportowy czy narzędzia wykorzystywane w ogrodzie. Czy to oznacza, że trzeba zrezygnować z warsztatu? Niekoniecznie. Istnieje kilka rozwiązań pozwalających wygospodarować chociaż niewielką przestrzeń idealną dla majsterkowicza.

Przede wszystkim potrzebny będzie stół roboczy. Najrozsądniej jest zdecydować się na rozkładany blat. W razie potrzeby łatwo można go rozłożyć, a nie używany nie zajmie wiele miejsca. Kolejny istotny element dobrze wyposażonego warsztatu do majsterkowania to odpowiednie oświetlenie. Przyda się więc lampa o mocniejszym świetle montowana na ścianie. Aby nie zajmowała dużo miejsca, a jednocześnie pozwalała wykonywać nawet precyzyjne prace, warto zainwestować w model o regulowanym ramieniu oraz kącie nachylanie klosza.

Narzędzia w zasięgu ręki

Każdy majsterkowicz potrzebuje narzędzi pozwalających wykonywać różnorodne prace i najlepiej, aby zawsze były one pod ręką. Dobrym rozwiązaniem w warsztacie majsterkowicza są tablice narzędziowe, dzięki którym każdy młotek, wkrętak czy klucz znajdzie swoje miejsce. Tego typu akcesoria na ścianę można wykonać samodzielnie lub też kupić gotowe tablice. Najczęściej mają one otwory pozwalające w dowolny sposób rozmieścić na nich haczyki na narzędzia czy pojemniki na drobniejsze elementy.

Wygodnym rozwiązaniem będą także szafki warsztatowe na kółkach. Są solidne, znacznie ułatwiają utrzymanie porządku i łatwo je przestawić – po zakończonej pracy można taki wózek z narzędziami odsunąć w miejsce, gdzie nie będzie przeszkadzał. Wykorzystanie ścian do przechowywania akcesoriów motoryzacyjnych czy sprzętu ogrodniczego, a nawet rowerów sprawdzi się w każdym garażu, nawet jeśli nie planujemy urządzać w nim warsztatu.

Drzwi garażowe dwuskrzydłowe, brama uchylna czy może segmentowa?

Wybór odpowiedniej bramy do garażu wykorzystywanego nie tylko do przechowywania samochodu, ale również funkcjonującego jako warsztat, ma kluczowe znaczenie dla wygody użytkowania budynku. Otwieranie całej bramy za każdym razem kiedy zechcemy wejść do środka będzie niepotrzebnie wyziębiało wnętrze w chłodne dni. Jeśli więc w budynku nie ma dodatkowych drzwi, warto zastanowić się nad samą bramą. Rozsądnym rozwiązaniem będą np. drzwi garażowe dwuskrzydłowe z niesymetrycznym podziałem – wówczas węższe skrzydło wykorzystywane będzie jak tradycyjne drzwi. Inną wygodną opcją jest zamontowanie bramy garażowej z drzwiami przejściowymi. Mogą one być umieszczone zarówno w modelach o skrzydłach rozwieranych, jak i bramach uchylnych czy segmentowych. Ostanie z wymienionych, jeśli otwierają się poziomo, również będą wygodne, ponieważ nie ma potrzeby w ich przypadku całkowitego rozsuwania skrzydła, gdy zechcemy po prostu wejść do garażu.

Odpowiednia wentylacja

Planując warsztat majsterkowicza w garażu, należy pomyśleć także o właściwej wentylacji. Oczywiście odpowiednia wymiana powietrza musi być zagwarantowana w każdym garażu, aby zapewnić bezpieczne użytkowanie tego pomieszczenia. W budynkach nieogrzewanych zazwyczaj stosowanym rozwiązaniem jest wentylacja naturalna – w tym przypadku wymiana powietrza odbywa się dzięki otworom odpowiedniej wielkości umieszczonym na przeciwległych ścianach. W garażach ogrzewanych lepszym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna. Wentylator wyciągowy umożliwi wyprowadzanie na zewnątrz nie tylko spalin, ale również oparów środków chemicznych stosowanych podczas majsterkowania.

Materiał zewnętrzny