Niedziela, 11 kwietnia 2021

imieniny: Filipa, Leona, Jaromira

RSS

W Pszowie wzrośnie opłata za śmieci

05.11.2020 10:40 | 1 komentarz | ska

Radni przyjęli uchwałę podwyższającą stawkę za wywóz odpadów. Mieszkańcy Pszowa będą płacić 23,70 zł, a dotychczas było to 20,50 zł.

W Pszowie wzrośnie opłata za śmieci
Miesięczna stawka za odbiór odpadów od mieszkańca wzrośnie w Pszowie do 23,70 zł.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Pszowie wzrośnie opłata za śmieci

Listopadowa sesja rady miasta w Pszowie przyniosła szereg uchwał „śmieciowych”. Wśród nich znalazła się uchwała podnosząca stawkę za wywóz odpadów komunalnych. - Udało nam się przez rok utrzymać stawkę wynikającą z przetargu. W roku 2020 nie podnosiliśmy stawki opłat z tytułu gospodarowania odpadami komunalnymi. Niestety sytuacja wymusza na nas takie działanie – powiedział wiceburmistrz Piotr Kowol, wskazując, że firma Naprzód zwróciła się do miasta o waloryzację opłaty, m.in. w związku z kosztami i wzrostem płacy minimalnej. Uchwałę o stawkach radni musieli podjąć także z powodu zmiany przepisów, które wymuszają obniżenie stawki w przypadku kompostowania odpadów. Jeśli mieszkaniec posiada kompostownik, zapłaci o złotówkę mniej. 

- System musi się bilansować, a nie jesteśmy w stanie na rok przyszły utrzymać dotychczasowej stawki. Każdą różnicę musimy pokryć z podatków mieszkańców. Jeśli wyskakuje różnica i musimy zbilansować system, musimy zabrać z czegoś innego – wyjaśnił Piotr Kowol.

Zgodnie z przyjętą uchwałą, mieszkańcy zapłacą miesięcznie za śmieci 23,70 zł od osoby. Dotychczasowa stawka wynosiła 20,50 zł

Do kwestii podniesienia opłaty za gospodarowanie odpadami odnieśli się również członkowie Klubu Konfederacji Pszów w stanowisku przesłanym do Rady Miasta. Klub podkreślił, że podwyżka będzie kolejnym ciosem dla mieszkańców. - Przy proponowanej zmianie rodzina 5-osobowa zapłacie prawie 200 zł rocznie więcej za wywóz śmieci! Mieszkańcy kolejny raz mają zapłacić więcej za śmieci, a dalej mają problem z oddaniem odpadów do PSZOK. Problemy z wiecznie zapełnionymi kontenerami, czy ograniczenia ilości oddawanych odpadów, są sprawami nad którymi UM oraz RM powinny się pochylić i zapewnić mieszkańcom możliwość oddania odpadów w sposób bezproblemowy – napisali działacze Konfederacji, apelując do radnych o odrzucenie uchwały ze wzrostem stawki śmieciowej.