Czwartek, 4 marca 2021

imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława

RSS

Zaskakujące zwolnienie dyrektora WCK

05.11.2020 13:00 | 2 komentarze | juk

Takich zmian personalnych chyba nikt w Wodzisławiu Śl. się nie spodziewał. Dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury został odwołany ze stanowiska.

Zaskakujące zwolnienie dyrektora WCK
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

WODZISŁAW ŚL. Krzysztof Jaroch został odwołany ze stanowiska dyrektora Wodzisławskiego Centrum Kultury. Taką decyzję podjął 29 października prezydent miasta Mieczysław Kieca. Wiadomość w tej sprawie tego samego dnia zamieścił na swojej stronie internetowej wodzisławski magistrat informując, że Jaroch nie będzie świadczył pracy już od 30 października.

– Nie jest to zwolnienie dyscyplinarne – tłumaczy nam Anna Szweda-Piguła, rzecznik prasowa urzędu. Wyjaśnia, że dyrektor jednostki kultury, jaką jest WCK, może być powołany i odwołany zarządzeniem prezydenta. Pani rzecznik mimo pytań z naszej strony, nie podaje jednak powodów odwołania Krzysztofa Jarocha. – Obecnie WCK zarządza wieloletni zastępca dyrektora Maciej Meisel. O dalszych krokach będziemy informować później – dodaje krótko Anna Szweda-Piguła.

Przypomnijmy, że Wodzisławskim Centrum Kultury Krzysztof Jaroch kieruje od połowy 2015 r. Przez dwa lata zastępował śp. Nadię Machine. W momencie jej śmierci została z nim podpisana nowa umowa obowiązująca do 2024 r. Jaroch przed podjęciem pracy w WCK był naczelnikiem wydziału promocji Urzędu Miasta w Rybniku, a także rzecznikiem prasowym rybnickiego magistratu.

Udało nam się skontaktować z byłym już dyrektorem Krzysztofem Jarochem. – Jest to dla mnie zaskakująca i niespodziewana decyzja – mówi otwarcie podkreślając, że nie zamierza jej jednak komentować. – Dla mnie ważne jest dzisiaj to, że w Wodzisławskim Centrum Kultury nie zmarnowałem ani jednego dnia pracy. Mam poczucie dobrze wykonanej roboty – dodaje. Jaroch przypomina, że przez ostatnie ponad pięć lat pracy wraz z pracownikami WCK udało mu się skutecznie współtworzyć atrakcyjną i dobrze odbieraną ofertę kulturalną, realizować dobre dla wodzisławskiej społeczności projekty, budować klimat kulturalny miasta oraz przeprowadzić wiele potrzebnych zmian w kierowanej przez niego instytucji. Wymienia, że w ostatnich latach udało mu się m.in. wykonać remont sali widowiskowej wraz z nowymi fotelami, nagłośnieniem i oświetleniem oraz uruchomić kino premierowe z nowym projektorem i ekranem. – Dzięki efektywnej współpracy udało się również zbudować dobrą markę WCK, jako instytucji kultury rozpoznawalnej nie tylko lokalnie, czego świadectwem jest, chociażby oficjalnie zawiązana współpraca z podmiotami z miasta, regionu i zagranicy – zauważa były już dyrektor. Jaroch podkreśla, że jako jedyna jednostka kulturalna w regionie, WCK już w czerwcu realizowało stacjonarną ofertę kulturalną dla mieszkańców oraz atrakcje wakacyjne dla dzieci. – Przeprowadziłem też dwa festiwale online, w tym Festiwal Reggae i z powodzeniem rozpoczęliśmy sezon artystyczny Amatorskiego Ruchu Artystycznego z udziałem kilkuset uczestników zajęć – dodaje. Krzysztof Jaroch obecnie przebywa na urlopie.

W poniedziałek 2 listopada prezydent Mieczysław Kieca wydał w sprawie zwolnienia dyrektora oświadczenie: - Krzysztof Jaroch został przeze mnie poinformowany o powodach podjętej decyzji. Jej uzasadnienie jednak zdecydowałem się zgodnie z moim przekonaniem, dobrym obyczajem, a w końcu także Kodeksem pracy, zachować tylko w sferze pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Decyzję taką podejmuję z uwagi na chęć ochrony dóbr osobistych byłych i obecnych pracowników Wodzisławskiego Centrum Kultury oraz z uwagi na dobro samej jednostki. Gorąco proszę o uszanowanie tej decyzji i przedłożenie dobra ludzi ponad potrzebę uzupełnienia informacji - napisał Kieca.(juk)

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.