Poniedziałek, 18 stycznia 2021

imieniny: Małgorzaty, Piotra, Liberty

RSS

Epidemia koronawirusa:

Deszcz ciągle pada. W Wodzisławiu Śl. już podtapia domy

13.10.2020 16:56 | 8 komentarzy | juk

Deszcz pada nieprzerwanie od kilkudziesięciu godzin, a co za tym idzie, dochodzi do lokalnych podtopień. Również na terenie Wodzisławia Śl. Jak dotąd sytuacja najgorzej wygląda w dzielnicy Radlin II.

Deszcz ciągle pada. W Wodzisławiu Śl. już podtapia domy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, że Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach wydało ostrzeżenie trzeciego stopnia (w trzystopniowej skali) o wezbraniach z przekroczeniem stanów alarmowych. Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu z kolei informuje, że w związku z występującymi oraz prognozowanymi opadami deszczu stany wody będą wzrastały w strefie wody wysokiej, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych, szczególnie na Odrze i jej dopływach.

W Wodzisławiu Śl. jak na razie sytuacja najgorzej wygląda w dzielnicy Radlin II. Szczególnie w okolicy kościoła św. Izydora, lokalu Gomola oraz w okolicy OSP Radlin II. - Boimy się, że jeżeli nie przestanie padać to podtopi nam nie tylko piwnicę - mówi nam pan Ireneusz, mieszkaniec Radlina II. W podobnej sytuacji są również jego sąsiedzi. - Na razie nie dzwoniliśmy jeszcze po straż pożarną, ale za kilka godzin chyba będziemy musieli - mówi nam pani Bożena.

Wodzisławski radny Adam Króliczek podkreśla, że rzeka Leśnica, która przepływa przez Radlin II, nie jest dużym ciekiem wodnym, ale potrafi być prawdziwą udręką. Wskazuje, że jeżeli nie będzie w najbliższym czasie inwestycji i rzeka w sposób właściwy nie zostanie uregulowana, to będzie tylko gorzej, ponieważ górny Radlin II osiada po eksploatacji górniczej. - Ludzie się boją, nie ma co się im dziwić. O ile warunki meteorologiczne się nie poprawią i deszcz nie przestanie padać, to może dojść do gorszych sytuacji niż lokalne podtopienia, które dla ludzi są i tak dużym obciążeniem - mówi radny Króliczek.

Do sprawy będziemy wracać na łamach Nowin Wodzisławskich.


Aktualizacja godz. 17.00

Z mieszkańcami Radlina II spotkał się również prezydent Mieczysław Kieca. "Leśnica sprawia duże kłopoty. Kilku mieszkańców, których domy są zlokalizowane blisko rzeki, boryka się z podtopieniami. Na miejscu pracują strażacy z PSP oraz OSP. Akcję oraz samych strażaków wspiera miejskie Biuro Zarządzania Kryzysowego. Jeśli i Wam potrzebna jest pomoc, dajcie znać pracownikom BZK: 693 506 033" napisał w mediach społecznościowych pan prezydent.