Niedziela, 29 listopada 2020

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Patrol

Epidemia na Śląsku:

Rośnie liczba kradzieży rowerów. Policjanci podpowiadają, jak zabezpieczyć się przed utratą jednośladu

28.09.2020 10:43 | 0 komentarzy | żet

- Warto pamiętać o dobrych zabezpieczeniach, zamykaniu piwnic solidnymi zamkami i niepozostawianiu otwartych na klatkę schodową drzwi. Każde dodatkowe zabezpieczenie jest przeszkodą dla złodzieja - informuje Policja.

Rośnie liczba kradzieży rowerów. Policjanci podpowiadają, jak zabezpieczyć się przed utratą jednośladu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zatłoczonymi ulicami, zdecydowanie szybciej przejedziemy na rowerze. To aktywna i zdrowa forma wypoczynku, a także nasza troska o środowisko. Pamiętajmy jednak, że jest on interesującym łupem dla złodziei. Do kilku takich kradzieży doszło ostatnio na terenie Raciborza. Policjanci apelują o zachowanie kilku podstawowych reguł, które pozwolą ustrzec się przed takimi sytuacjami:

  • Zainwestuj w dobrej jakości smycze i zamknięcia. Warto zapiąć rower w dwóch miejscach. Nigdy nie zapinaj za elementy, które można łatwo ściągnąć np. koło.
  • Nawet wchodząc do sklepu na chwilę, nigdy nie zostawiaj roweru bez zabezpieczenia. Złodziejowi wystarczy ta chwila, aby odjechać twoim jednośladem.
  • Pozostawiając rower na klatce schodowej również warto go zapiąć. Pamiętaj, aby drzwi do bloku były zawsze zamknięte, a kod do domofonu posiadały tylko zaufane osoby.
  • Nie pozostawiaj roweru na balkonie, na niskiej kondygnacji. Okazja czyni złodzieja, a on szybko wykorzysta to, że twój rower jest na wyciągnięcie jego ręki.
  • Pomieszczenia gospodarcze, w których trzymasz rowery, warto solidnie zamykać. Każda dodatkowa kłódka to przeszkoda dla złodzieja. Goni ich czas, a kiedy zauważą solidne zabezpieczenie dwa razy się zastanowią czy im się to opłaca.
  • Przechowuj dowód zakupu, zrób zdjęcie, to pomoże w identyfikacji utraconego roweru.

- Pamiętajmy o tym, że złodzieje nas obserwują i korzystają z naszej nieostrożności. Każde pozostawienie niezabezpieczonego roweru pod sklepem jest okazją dla niego, tak samo jak pozostawianie otwartych na klatkę schodową drzwi. Dbajmy o nasze mienie, a kiedy widzimy, że w naszym bloku kręci się ktoś nieznajomy, przyjrzyjmy się mu, zapytajmy w jakiej sprawie i do kogo przyszedł. Jeśli jest to ktoś, kto ma złe zamiary, dzięki naszemu zainteresowaniu straci swoją anonimowość i prawdopodobnie zrezygnuje z zamiaru kradzieży - informuje kom. Mirosław Szymański z KPP w Raciborzu.

źródło: KPP Racibórz, oprac. żet