środa, 14 kwietnia 2021

imieniny: Bereniki, Waleriana, Jadwigi

RSS

WAŻNE:

Jabłka głównym bohaterem spotkania w Rzuchowie [ZDJĘCIA]

19.09.2020 18:54 | 0 komentarzy | mad

– Czerwone jabłuszko przekrojone na krzyż. Czemu ty dziewczyno krzywo na mnie patrzysz? – śpiewały Rzuchowianki przy miejscowym pałacu, które występowały w dwóch rolach, jako artystki, ale przede wszystkim gospodynie wydarzenia zorganizowanego w sobotnie popołudnie 19 września w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Jabłka głównym bohaterem spotkania w Rzuchowie [ZDJĘCIA]
Gospodynie z Rzuchowa zaserwowały mieszkańcom m.in. przeróżne wypieki
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

KGW Rzuchów, a zarazem Rzuchowianki oraz Fundacja na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury zorganizowali przy rzuchowskim pałacu wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Głównym tematem spotkania było jabłko. – Chcieliśmy wykorzystać to, co jest jesienią najlepsze, a jednym z takich darów są właśnie jabłka – tłumaczy Ewa Mackiewicz, dyrektor fundacji na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury. Przewodnicząca KGW Dorota Wieczorek oddaje, że spotkanie zorganizowane zostało przy wsparciu środków pozyskanych z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. – To wydarzenie zachęca do spotkania się w pięknych okolicznościach, a nie przeznaczania go na używki – mówi.

W ramach spotkania mieszkańcy mogli częstować się wypiekami przygotowanymi przez gospodynie, w których pierwsze skrzypce grały jabłka. Całość ubarwiły występy zespołów: Rzuchowianki oraz Klika Machnika z Rydułtów. Można było skorzystać również z porad dietetyczki, podziwiać spektakl Teatru Lalek Marka Żyły oraz rzeźby Lecha Cesarza. Wśród oficjeli w wydarzeniu brali udział: sekretarz Radosław Łuszcz, sołtys Bronisław Panic, pojawił się także reprezentujący posła i ministra Michała Wosia, szef jego biura Szymon Szrot.

Właściciel pałacu, a zarazem prezes Fundacji na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury przyznaje, że każde kolejne wydarzenie organizowane przy obiekcie budzi w nim radość. – Cieszymy się, że udało nam się to społeczeństwo zaangażować w taki sposób. A także przekonać, że obiekt, który tutaj stoi powinien być przez nich traktowany jako ich – mówi Janusz Gładysz.

Więcej o wydarzeniu oraz o bieżących planach Fundacji na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury względem rzuchowskiego pałacu niebawem w papierowym wydaniu „Nowin Raciborskich”.


Sobotnie spotkanie było drugim zorganizowanym wydarzeniem w tym roku przy pałacu w Rzuchowie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Pierwsze odbyło się przed tygodniem. Czytaj więcej: W Rzuchowie wytopiono dzwon, który zawiśnie w miejscowym pałacu.

Ludzie:

Bronisław Panic

Bronisław Panic

Były radny gminy Kornowac i sołtys Rzuchowa

Radosław Łuszcz

Radosław Łuszcz

Sekretarz Gminy Kornowac