środa, 2 grudnia 2020

imieniny: Balbiny, Pauliny, Rafała

RSS

Epidemia koronawirusa:

Będą fedrować nową ścianę

23.08.2020 07:00 | 3 komentarze | juk

W Marklowicach może obniżyć się teren lub zatrząść się ziemia. Będą to konsekwencje eksploatacji nowej ściany, której fedrunek rozpocznie się we wrześniu.

Będą fedrować nową ścianę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

MARKLOWICE Kopalnia KWK ROW Ruch Marcel rusza z eksploatacją nowej ściany pod Marklowicami. Nieuchronnie wiązać się to będzie z pojawiającymi się na powierzchni uciążliwościami dla tamtejszych mieszkańców. O rozpoczęciu prac informuje Grzegorz Gwoździk, naczelny inżynier Ruchu Marcel.

Gdzie będą fedrować?

Ściana, która zostanie uruchomiona we wrześniu to W-8 w pokładzie 505wg. Jej fedrunek zakończy się pod koniec czerwca 2021 r. Eksploatacja będzie prowadzona na głębokości od 490 do 565 m przy średniej furcie wynoszącej 3 m. Z kolei długość ściany kształtować się będzie od 155 do 208 m, zaś całkowity jej wybieg wyniesie 1280 m. – W odniesieniu do powierzchni terenu, ściana rozpocznie swój bieg w rejonie ul. Stromej. Eksploatacja prowadzona będzie w kierunkach: południowy wschód i wschód, a zakończy swój bieg w rejonie ul. Zgody i ul. Rzemieślniczej – wyjaśnia naczelny inżynier Ruchu Marcel.

Obniży się teren

W wyniku eksploatacji ściany na powierzchni ujawnią się różnego rodzaju wpływy. – Maksymalne obniżenie terenu osiągające wartość 1,6 m wystąpi w terenie zabudowanym w rejonie ulic Lipowej i Jankowickiej – informuje Grzegorz Gwoździk dodając, że w zasięgu wpływów eksploatacyjnych znajduje się 365 obiektów. Dodaje, że w trakcie ujawniania się wpływów eksploatacji górniczej, obiekty podlegające bezpośrednim wypływom ściany W-8 będą przedmiotem okresowych obserwacji budowlanych, a ewentualne uszkodzenia stwarzające uciążliwości w normalnym ich użytkowaniu będą usuwane przez kopalnię w trybie awaryjnym.

Zatrzęsie się też ziemia

Jak informuje Gwoździk, oprócz wpływów statycznych, związanych z obniżaniem się terenu, mogą wystąpić również wpływy dynamiczne, związane z występowaniem okresowo wstrząsów górniczych. – Prognozowane wartości mogą wynieść maksymalnie do 210 mm/s2. Energia tych wstrząsów może wynieść maksymalnie 2x10 do 6 J, a typowe wstrząsy związane z normalnym ruchem ściany osiągną wartość 1x10 do 5 J – mówi naczelny inżynier Ruchu Marcel. Zapewnia, że wstrząsy nie będą stanowiły żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa funkcjonowania tamtejszych obiektów budowlanych oraz infrastruktury technicznej. – W przypadku wystąpienia wstrząsu o energii mniejszej bądź równiej 10 do 5 J pracownicy kopalni przeprowadzą oględziny kontrolne obiektów budowlanych, położonych w rejonie epicentrum wstrząsu, obiektów których właściciele zgłoszą wystąpienie uszkodzeń po wstrząsie, jak również obiektów specjalnych wytypowanych przez kopalnie – zapowiada Grzegorz Gwoździk.

(juk)