Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

Zapytaj prawnika: Wyjazd dziecka za granicę. Co można zrobić, jeśli drugi rodzic nie wyraża na to zgody?

18.07.2020 07:00 | 0 komentarzy | red

W trakcie sezonu urlopowego powracają pytania związane z wyjazdem dzieci za granicę i potrzebą uzyskania zgody drugiego rodzica. Dotyczą one zwłaszcza dzieci małżonków żyjących w rozłączeniu lub będących po rozwodzie, gdzie rodzice pozostają w konflikcie albo zwyczajnie żyją osobno - pisze Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny i mediator.

Zapytaj prawnika: Wyjazd dziecka za granicę. Co można zrobić, jeśli drugi rodzic nie wyraża na to zgody?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Podkreślić należy, że wyjazd taki wymaga zgody obojga rodziców, jeśli sąd nie pozbawił żadnego z nich władzy rodzicielskiej. Dlaczego skoro w wielu życiowych sytuacjach małżonek, z którym mieszka dziecko sam podejmuje decyzje? Dlatego, że choć każde z rodziców jest obowiązane i uprawnione do wykonywania władzy rodzicielskiej, to jak stanowią przepisy, o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie, a wyjazd dziecka za granicę taką istotną sprawą dziecka niewątpliwie jest.

Co jeśli drugi rodzic nie wyraża takiej zgody?

Wtedy można zwrócić się do sądu opiekuńczego o wydanie zastępczej zgody na wyjazd dziecka za granicę.

A co w sytuacji gdy dziecko samo wyjeżdża np. do drugiego rodzica, który mieszka lub pracuje za granicą? To zależy czy drugi rodzic o tym wie. Jeśli wie, to spoczywa na nim taka sama odpowiedzialność. Nie chodzi przecież o techniczny sposób wykonania tego wyjazdu. Rodzice, zwłaszcza żyjący osobno, muszą zdać sobie sprawę, że ich współdziałanie w sprawach dziecka to korzyść dla dziecka, a nie nadmierna ustępliwość wobec drugiego rodzica. Nie przekładać relacji z dzieckiem na konflikty ze współmałżonkiem, także byłym. Inaczej jest z kolei gdy dziecko samo opuściło dom, bez zgody rodziców, i wyjechało. Wtedy można mówić o „tzw. ucieczce z domu”.


Masz problem prawny? Pisz:redakcja@nowiny.pl

ZAPYTAJ PRAWNIKA to cykl Nowin Raciborskich publikowany co tydzień na łamach gazety. TUTAJ można znaleźć inne zagadnienia omówione przez panią mecenas.