środa, 5 sierpnia 2020

imieniny: Marii, Oswalda, Stanisławy

RSS

Mniej uczniów w szkołach, ale zwolnień nauczycieli nie będzie

06.07.2020 19:00 | 4 komentarze | juk

Choć uczniów będzie o ponad połowę mniej niż w zeszłym roku, to powiat wodzisławski nie zakłada zwolnień nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych.

Mniej uczniów w szkołach, ale zwolnień nauczycieli nie będzie
Starosta wodzisławski Leszek Bizoń wziął udział w wideokonferencji dotyczącej stanu powiatowej oświaty
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

POWIAT Tegoroczny nabór do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat wodzisławski będzie mniej liczny. Starostwo szacuje się, że weźmie w nim udział o około 1575 mniej uczniów niż w zeszłym roku. Skąd taki nagły spadek? W poprzednim naborze brał udział tzw. podwójnym roczniku – do szkół aplikowali zarówno absolwenci likwidowanych gimnazjów, jak i uczniowie podstawówki. – Zgodnie z informacjami pozyskanymi z gmin powiatu wodzisławskiego w naborze weźmie udział 1272 uczniów – mówi nam zastępca naczelnik wydziału oświaty w wodzisławskim starostwie Agnieszka Lepiorz. Dodaje, że mimo mniejszej ilości uczniów powiat nie zakłada zwolnień nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych.

Wirtualna forma promocji

Epidemia koronawirusa spowodowała, że zaplanowane dni otwarte w szkołach zostały odwołane. W jaki sposób odbywała się więc promocja szkół? – W tym roku przybrała ona inną formę – mówi Agnieszka Lepiorz. Dodaje, że oprócz informatora naborowego, który został przekazany w wersji elektronicznej za pośrednictwem szkół podstawowych do wszystkich uczniów tegorocznych klas ósmych, wydział oświaty starostwa prowadził wideokonferencje dla ósmoklasistów. – To alternatywa dla wywiadówek i spotkań z uczniami, które były jednym z planowanych działań promocyjnych – informuje zastępca naczelnik wydziału oświaty. – Podczas spotkań opowiadaliśmy o wszystkich ważnych kwestiach związanych z nadchodzącym naborem do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021, czyli o: terminach rekrutacji, założeniem konta w systemie elektronicznym oraz jak przebiega cały proces rekrutacji. Oprócz tego przedstawiana była również oferta edukacyjna wszystkich publicznych szkół ponadpodstawowych na terenie powiatu wodzisławskiego, dla których jesteśmy organem prowadzącym – dodaje.

Dwa etapy składania dokumentów

Absolwenci szkół podstawowych wnioski o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami mogą składać w dwóch etapach: od 15 czerwca do 10 lipca (to termin na złożenie wniosku i uzupełnienie go o świadectwo ukończenia szkoły) oraz od 31 lipca do 4 sierpnia (to termin na uzupełnienie wniosku o zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz na zmianę przez kandydatów wniosków o przyjęcie, w tym zamianę szkół, do których będą kandydować). Dokumenty można złożyć osobiście (zgodnie z obowiązującymi procedurami sanitarnymi) lub elektronicznie (przez system naborowy). – To drugie rozwiązanie pozwala na złożenie wniosku bez wychodzenia z domu – zapowiada Agnieszka Lepiorz podkreślając, że warunkiem skorzystania jest jednak posiadanie Profilu Zaufanego w celu podpisania dokumentów.

(juk)