Wtorek, 19 stycznia 2021

imieniny: Henryka, Mariusza, Erwina

RSS

Epidemia koronawirusa:

Mieszkańcy zakażeni albo na kwarantannie, więc dożynek nie będzie

04.07.2020 13:00 | 0 komentarzy | art

Ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną, a co za tym idzie obowiązujące ograniczenia, tegoroczne Dożynki Gminy Mszana nie odbędą się.

Mieszkańcy zakażeni albo na kwarantannie, więc dożynek nie będzie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

MSZANA Wójt gminy Mirosław Szymanek tłumaczy, że obecnie w gminie nie ma w ogóle klimatu do świętowania. – Naszą uwagę skupiamy dzisiaj na walce z zagrożeniem, które na naszym terenie jest ciągle bardzo poważne. Wielu naszych mieszkańców przeżywa ciężkie chwile i musimy się skupić przede wszystkim na ich wsparciu. Jeszcze przyjdzie czas na wspólne świętowanie – mówi Mirosław Szymanek.

Do tego dochodzi również kwestia obostrzeń sanitarnych, które mogłyby znacząco wpłynąć na kwestie organizacyjne. Obecnie w imprezach plenerowych może wziąć udział maksymalnie 150 osób, natomiast w samym korowodzie mszańskiego święta plonów zwyczajowo bierze udział nawet 400 osób, nie mówiąc już o tłumach przy scenie.

– Zorganizowanie tego wydarzenia w dotychczasowej formie stało się niemożliwe. Nawet jeśli za kilka tygodni obostrzenia zostaną złagodzone, to nie będziemy w stanie przygotować wymaganej przy tego typu przedsięwzięciach dokumentacji. Konieczne są opinie wielu instytucji, które dzisiaj, z wiadomych powodów, nie mogą być pozytywne – wyjaśnia Rafał Jabłoński, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie. Zwyczajowo to GOKiR odpowiada za przygotowanie dożynek.

Mszana to gmina z największą liczbą aktywnych zakażeń na koronawirusa w powiecie wodzisławskim. Według danych z 24 czerwca odnotowano tam 172 zakażenia koronawirusem. Z czego 42 osoby wyzdrowiały. Przy 7 593 mieszkańcach gminy, daje to współczynnik prawie 170 aktywnych zakażeń na 10 000 mieszkańców.

(art)