Sobota, 11 lipca 2020

imieniny: Olgi, Kaliny, Benedykta

RSS

Jarosław Szczęsny: udało się wywalczyć pół miliona dla szpitala

29.06.2020 10:17 | 0 komentarzy | MK

Sejmik Województwa Śląskiego pozytywnie rozpatrzył wniosek Powiatu Wodzisławskiego o wsparcie dla szpitali w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach w ramach Solidarnościowego Funduszu Wsparcia dla szpitali powiatowych z obszaru województwa śląskiego i przyznał 514 tys. zł. Działania na rzecz uruchomienia środków dla szpitala rozpoczął radny sejmiku Jarosław Szczęsny.

Jarosław Szczęsny: udało się wywalczyć pół miliona dla szpitala
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W kwietniu Województwo Śląskie wsparło służbę zdrowia, przekazując do około 30 placówek medycznych środki pochodzące z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (łączna kwota pomocy to 123 mln zł). Nie wszystkie szpitale otrzymał wsparcie. Pominięty został szpital w Rydułtowach i Wodzisławiu, co spotkało się z krytycznym przyjęciem w powiecie wodzisławskim, choćby dlatego, że wsparcie otrzymały szpitale w okolicznych miastach: wojewódzkie placówki medyczne w Jastrzębiu i Rybniku, szpital zakaźny w Raciborzu i szpital miejski w Żorach.

Jako że Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śl. nie znalazł się na liście placówek medycznych, które zostały objęte wsparciem ze środków unijnych, to pojawił się pomysł powołania funduszu solidarnościowego, który objął by wsparciem finansowym szpitale powiatowe, takie jak ten w Rydułtowach i Wodzisławiu. – Pokłosiem decyzji marszałka o podziale środków między placówki medyczne było oburzenie lokalnego środowiska i samorządowców, bo na liście nie znalazł się nasz szpital powiatowy. Decyzja marszałka miała swoje uzasadnienie. Przypomnę, że były to środki na walkę z COVID-19, a nasz szpital nie spełniał warunków, chociażby technicznych, by mówić o tym, że był przygotowany do leczenia chorych na tę chorobę. Wówczas pieniądze trafiły do tych placówek, które były po prostu lepiej przygotowane do leczenia chorych na COVID-19 – przypomina Jarosław Szczęsny, radny Sejmiku Województwa Śląskiego.

Zarazem zaznacza, że takich szpitali, jak ten w Rydułtowach i Wodzisławiu nie można było pozostawić w ogóle bez jakiegokolwiek wsparcia, bo one też przyjmują pacjentów, którzy później nieraz okazują się zakażeni. – Napisałem więc do wojewody i zarządu województwa pismo, z prośbą o uruchomienie dodatkowych środków dla szpitali powiatowych. A miesiąc temu zrodziła się inicjatywa radnych klubu PiS, której byłem jednym z głównych inicjatorów, by powołać Solidarnościowy Fundusz Wsparcia dla szpitali powiatowych z obszaru województwa śląskiego – mówi Szczęsny.

Założenie funduszu było takie, że szpitale powiatowe będą mogły ubiegać się maksymalnie o kwotę 800 tys. zł na zakup sprzętu medycznego, aparatury, karetek pogotowia, modernizację. Tą drogą szpital w Rydułtowach i Wodzisławiu otrzymał 514 tys. zł. – Niezmiernie cieszę się, że moje działania przyniosły pozytywny efekt. Nie było łatwo, jednak zdołałem przekonać marszałka do uruchomienia tej pomocy. Czuję dużą satysfakcję – mówi Jarosław Szczęsny.

Pozyskane pieniądze trafią do Oddziału Pediatrycznego Szpitala w Rydułtowach, gdzie zakupiony zostanie mobilny aparat rtg, a Szpital w Wodzisławiu Śląskim otrzyma nową sterylizatornię. Całkowita wartość przedsięwzięcia została oszacowana na kwotę 643 tys. zł. Środki z województwa stanowią zatem 80% kosztów. Resztę z własnego budżetu sfinansuje Powiat Wodzisławski.

Tekst sponsorowany