Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jak działa wentylacja grawitacyjna? Poznaj jej wady i zalety

Wentylacja grawitacyjna to najczęściej spotykana forma wymiany powietrza w budynku. Coraz częściej słyszy się, że nie we wszystkich budynkach jest ona wystarczająca. Dlaczego? Na czym tak właściwie polega jej działanie? I o co trzeba zadbać, by funkcjonowała poprawnie? W tym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Jak działa wentylacja grawitacyjna? Poznaj jej wady i zalety

Wentylacja grawitacyjna - działanie

W przypadku wentylacji grawitacyjnej powietrze wpływa do budynku przez nawiewniki. Usuwane jest natomiast przez kanały w kominach wentylacyjnych, w których wytwarza się ciąg. Możliwe jest to dzięki konwekcji. Różnice ciśnienia i gęstości powietrza wywołują jego ruch. Chłodne powietrze napływające z zewnątrz ma większą gęstość. Wypiera ciepłe, nagrzane w domu powietrze, które unosi się w górę. Następnie kanały wentylacyjne odprowadzają je z górnej części pomieszczenia na zewnątrz.

Zimą różnica między temperaturą na dworze, a tą w domu jest największa. Dlatego wtedy wentylacja przeważnie działa dość sprawnie. Jednak aby tak było, musi być zapewniony stały dopływ świeżego, chłodnego powietrza. W jaki sposób? Poprzez regularne wietrzenie pomieszczeń, a także nieszczelności okien. Problem pojawia się, gdy za wszelką cenę chcemy uszczelnić nasze mieszkanie. Zamykamy okna i unikamy wietrzenia. Jest to zrozumiałe, ponieważ zapobiega stratom ciepła. Trzeba mieć jednak świadomość, że w ten sposób utrudniamy działanie wentylacji. Może to doprowadzić do zbierania się wilgoci w pomieszczeniach, a w efekcie, do pojawienia się grzybów i pleśni.

Co zrobić, by wentylacja działała poprawnie?

Wentylacja grawitacyjna wymaga stałego dopływu świeżego powietrza. Jeśli chcesz, by działała bez zarzutu, stosuj się do poniższych zasad:

  • Nie uszczelniaj okien. Dzięki wszelkim nieszczelnościom, świeże powietrze ma szansę przedostać się do budynku. Umożliwia to stopniową wymianę powietrza. Dobrym rozwiązaniem są okna wyposażone w nawiewniki. Zapewniają one nawiew miejscowy, co wymusza ruch cyrkulacyjny. Nawiewniki mogą być samoregulujące oraz sterowane ręcznie.
  • Zadbaj o przepływ powietrza w mieszkaniu lub domu. Powinno ono przepływać od najmniej do najbardziej "zanieczyszczonych" pomieszczeń. W kuchni i łazience znajduje się najwięcej wilgoci, zapachów, a często także kurzu. Dlatego świeże powietrze powinno nawiewać do pokoi, a stamtąd trafiać do kuchni i łazienki. Tam zostanie odprowadzone przez kanały wentylacyjne. Aby taki przepływ odbywał się prawidłowo, drzwi od pomieszczeń nie mogą być szczelne. Powinny mieć szpary lub specjalne otwory.
  • Nie zatykaj kratek wentylacyjnych. To często popełniany błąd. Z zatykaniem kratek wentylacyjnych można spotkać się przeważnie w łazience. Tłumaczone jest to silnym nawiewem powietrza w trakcie kąpieli. Rzeczywiście, jest to nieprzyjemne i może być uciążliwe. Zatykanie kratek wentylacyjnych ma jednak bardzo negatywne skutki. Uniemożliwia odprowadzanie powstałej pary wodnej, co powoduje jej kondensację. Blokuje również odprowadzenie powietrza, które napływa z innych pomieszczeń. To może doprowadzić do powstania niebezpiecznych pleśni i grzybów. Zanieczyszczona kratka również nie działa poprawnie, dlatego należy ją regularnie czyścić.

Wentylacja grawitacyjna - wady i zalety

Jedną z głównych zalet wentylacji grawitacyjnej jest prosta budowa. Nie wymaga ona też specjalnej obsługi. Jeśli dbamy o stały dopływ powietrza, powinna działać poprawnie. Ogromną zaletą jest też oczywiście niski koszt budowy. Ta forma wentylacji raczej nie wiąże się też z żadnymi kosztami utrzymania. Nie potrzebuje do działania żadnych specjalnych urządzeń i nie wymaga dostarczenia energii elektrycznej. W związku z tym bywa przez niektórych określana jako niezawodna. Nie wiąże się bowiem z żadnymi urządzeniami i elementami, które mogłyby ulec awarii.

Ten typ wentylacji wiąże się jednak z wieloma wadami. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim duże straty ciepła. Nieszczelności i regularne wietrzenie są niezbędne do poprawnego działania tradycyjnej wentylacji. To jednak przyczynia się do wychładzania się domu. Powoduje też znaczne koszty ogrzewania.

Kolejną wadą jest zależność od warunków atmosferycznych. Wiatr i zmiany ciśnienia często zakłócają działanie wentylacji grawitacyjnej. Podobnie, jak wysoka temperatura latem. Może to prowadzić nawet do odwrócenia kierunku ruchu powietrza.

Wentylacja grawitacyjna nie jest regulowana. W jej przypadku nie można kontrolować ilości napływającego i wypływającego powietrza. Nie jest ono również filtrowane. Biorąc pod uwagę smog i inne zanieczyszczenia powietrza, jest to bardzo niekorzystne. Ta forma wymiany powietrza jest zależna od wielu czynników, takich jak szczelność budynku. Działanie takiej wentylacji może zostać łatwo zakłócone. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wentylację mechaniczną.

Wentylacja grawitacyjna i mechaniczna - czym się różnią?

Tradycyjna wentylacja wykorzystuje ciąg, który jest wytwarzany w kanałach wentylacyjnych. Natomiast w przypadku wentylacji mechanicznej (rekuperacji) ruch powietrza powodowany jest przez rekuperator. Umożliwia to stałą wymianę zużytego powietrza na świeże. Dodatkowo jest ono filtrowane. Rekuperator odzyskuje energię cieplną z powietrza wywiewanego. Dlatego właśnie rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Pozwala to zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą. Przy tej metodzie wentylacji trzeba się liczyć z pewnymi kosztami utrzymania. Poza montażem, zalicza się tutaj wydatki związane z poborem prądu, wymianą filtrów, czy serwisem. Koszty te nie są jednak duże i rekompensują je długofalowe oszczędności na ogrzewaniu zimą.

Kolejną cechą odróżniającą rekuperację od wentylacji grawitacyjnej jest możliwość regulacji. W przypadku wentylacji mechanicznej można sterować ilością nawiewanego i wywiewanego powietrza. Pozwala to zapewnić optymalny komfort w pomieszczeniach. Z powodu tych różnic, wentylacja grawitacyjna w domu sprawdza się gorzej. Przyczynia się do tego również wysokość kanałów wentylacyjnych. W domach jednorodzinnych są one raczej dość niskie. Zwłaszcza, jeśli jest to dom parterowy. Z tego powodu ciąg powietrza może być niewystarczający, a wentylacja w domu nieskuteczna. Dlatego warto przemyśleć montaż rekuperacji. To bardzo opłacalna inwestycja, która ma pozytywny wpływ na zdrowie domowników.

Podsumowanie

Wentylacja mieszkania i domu jest bardzo ważna. Zaburzenia w jej działaniu zdecydowanie mają negatywne konsekwencje. Wentylacja grawitacyjna jest najprostszą formą wymiany powietrza w domach i mieszkaniach. Jej zaletą jest niski koszt i prosta budowa. Ma jednak też dużo wad. Wiąże się z dużymi stratami ciepła, a jej prawidłowe działanie jest uzależnione od wielu czynników. Wentylacja grawitacyjna nie jest jedynym rozwiązaniem. W przypadku domu lepiej sprawdzi się rekuperacja. Warto rozważyć jej montaż, ponieważ może to przynieść wiele korzyści.

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].