Niedziela, 31 maja 2020

imieniny: Anieli, Marietty, Petroneli

RSS

Firma Tomma oczekuje rekompensaty od szpitala zakaźnego

09.04.2020 07:00 | 3 komentarze | ma.w

Epidemia koronawirusa sprawiła, że prywatna diagnostyka z Gamowskiej znacząco ograniczyła wykonywane tam badanie na rzecz szpitala w Raciborzu.

Firma Tomma oczekuje rekompensaty od szpitala zakaźnego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To jeden z wątków podjętych na zdalnym posiedzeniu radnych powiatu, które odbyło się w czwartek 2 kwietnia. Sytuacja z działalnością na Gamowskiej prywatnej pracowni diagnostycznej firmy Tomma spotkała się z zainteresowaniem radnej Elżbiety Biskup z PiS. Wspomniała o rocznym kontrakcie w wysokości 2 mln zł realizowanym przez firmę w raciborskim szpitalu. Ponieważ w zakaźnej placówce badań dotąd było znacznie mniej niż w analogicznym okresie funkcjonowania szpitala rejonowego, radną ciekawiło czy szpital przygotowuje dla kontrahenta jakąś rekompensatę.

Dyrektor szpitala zakaźnego Ryszard Rudnik potwierdził, że obecnie lecznica mniej korzysta z usług Tommy. Wykonywane są prześwietlenia RTG przy użyciu aparatów przenośnych. – Współpracujemy nadal, zadeklarowali gotowość do wykonywania badań. Jedyny problem jest z korzystaniem z rezonansu. Jego dekontaminacja (czyli usunięcie substancji szkodliwych dla zdrowia - przyp. red.) jest bardzo skomplikowana – odparł radnej dyrektor.

Szpital ma umowę z Tommą na wykonywanie badań, a tych tymczasem prawie nie ma. – Dlatego zwracają się do nas o rekompensatę. Miesięcznie płaciliśmy im 300 tys. zł, a teraz nasze zapotrzebowanie było niemal zerowe. A personel i zakład muszą utrzymać – zauważył szef lecznicy.

Dyrektor przyznał wobec radnych, że nie wie czy ktoś zrekompensuje straty Tommie. Wskazał NFZ i wojewodę śląskiego jako tych, którzy firmują decyzję o przekształceniu szpitala z Gamowskiej w placówkę jednoimienną, zakaźną. Liczył, że Tomma zostanie ujęta w systemie gotowości i opłacona ze środków na walkę z koronawirusem. – Spotkali się z odmową tych instytucji. Tomma nie jest szpitalem, nie można jej pomóc z tej puli pieniędzy – wyjaśnił R. Rudnik.

Na Gamowską trafiło już pismo z firmy. – Oczekują rekompensaty finansowej, na poziomie miesięcznych kosztów z umowy. My wystąpimy w tej sprawie do wojewody. To jest przecież koszt przekształcenia szpitala w zakaźny – zauważył dyrektor.

Rudnik przyznał, że konieczna jest renegocjacja umowy z firmą Tomma, bo trudno, aby ponosiła wszystkie koszty w takiej sytuacji. – Ten zakład diagnostyki stworzono specjalnie dla naszego szpitala. Będę rozmawiał i wierzę, że gdzieś się spotkamy w ustaleniu kwoty rekompensaty – zapowiedział szef szpitala. Nowy profil placówki sprawia, że potrzebne będą rentgen (RTG) i tomograf (TK), ale nie w takim wymiarze jak wcześniej. – Na razie wymieniamy korespondencję – podsumował temat Ryszard Rudnik.

(m)

Ludzie:

Elżbieta Biskup

Elżbieta Biskup

Nauczyciel Młodzieżowego Domu Kultury w Raciborzu, Radna Powiatowa

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu