Niedziela, 16 maja 2021

imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama

RSS

Przepisy nie zabraniają przebywania na działce, ale...

06.04.2020 10:56 | 5 komentarzy | żet

W zeszłym tygodniu opublikowaliśmy w portalu Nowiny.pl list Czytelnika, który pytał, czy obecnie może jechać na działkę oraz przebywać na działce. Poprosiliśmy przedstawiciela Policji w Raciborzu o rozstrzygnięcie tej kwestii. Odpowiedź, której nam udzielił, wywołała dyskusję wśród naszych Czytelników. Dlatego też postanowiliśmy skierować zapytanie w tej sprawie do Katowic.

Przepisy nie zabraniają przebywania na działce, ale...
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przypomnijmy, pytania Czytelnika przekazaliśmy policjantom z Raciborza. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że wyjazd na działkę nie jest niezbędny do życia, dlatego taka aktywność jest zabroniona (zobacz: Czytelnicy pytają: Czy wolno samemu przebywać na działce?). Przeciwnego zdania byli działkowcy, którzy wskazywali, że na działkach mogą przebywać właściciele ze swoją najbliższą rodziną, a obostrzenia dotyczą części wspólnych (zakaz gromadzenia się na parkingach i alejkach)

Aby rozstrzygnąć tę kwestię, skierowaliśmy stosowne zapytanie do podinsp. Aleksandry Nowary, rzecznika prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. - Do rejestru miejsc, gdzie obowiązuje zakaz przebywania, nie są wpisane ogrody działkowe. Jednak pozostałe przepisy, związane z przemieszczaniem się - między innymi tylko "w celu zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego" - obowiązują także działkowców. Dlatego funkcjonariusze sprawdzają czy na terenie ogródków działkowych są również przestrzegane przepisy bezpieczeństwa - poinformowała nas A. Nowara.

Chodzi o to by w częściach wspólnych - alejkach czy placach - należących do ogrodów nie gromadzić się, by zachować odpowiednią odległość i nie zapraszać wzajemnie np. na grillownie.

- Urządzanie spotkań towarzyskich i gromadzenie się większej liczby osób na terenie działki jest przede wszystkim nieodpowiedzialne. W ten sposób naraża się życie i zdrowie swoje oraz innych osób. Przepisy nie zabraniają działkowcom wykonywania niezbędnych potrzeb związanych z utrzymaniem działki. Jednak każdy powinien poważnie zastanowić się, które z tych czynności są naprawdę niezbędne - dodaje rzecznik KWP w Katowicach.