Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czym jest sprzedaż długów?

Masz długi, a w Twojej skrzynce pojawiło się ostatnio pismo od firmy windykacyjnej? Zastanawiasz się, czy taki zewnętrzny podmiot ma prawo do upominania się o Twoje zobowiązania finansowe i z kim powinieneś kontaktować się w sprawie spłaty? Dowiedz się, czym jest sprzedaż długów, kogo może dotyczyć i jak postępować w takiej sytuacji.

Czym jest sprzedaż długów?

Sprzedaż długów, czyli co?

Termin „sprzedaż długów” z prawnego punktu widzenia nie jest do końca poprawny, ponieważ w rzeczywistości chodzi o cesję wierzytelności. Jak należy to rozumieć? Wierzytelność jest uprawnieniem, jakie ma podmiot, który np. udzielił Ci pożyczki. Warto na nią spojrzeć jak na dowolną inną rzecz, która jest w czyimś posiadaniu, choćby samochodu, telefonu czy komputera. Właścicielowi wierzytelności przysługują pełne prawa majątkowe – w tym prawo do jej odsprzedania.

Zatem sprzedaż długów można zdefiniować jako transakcję, w wyniku której wierzyciel przekazuje wszelkie prawa związane z długiem na nowego właściciela. Może nim być osoba prywatna lub podmiot gospodarczy. Na mocy umowy podpisanej między wierzycielem pierwotnym (czyli tym, z którym zawierał umowę dłużnik – np. z firmą pożyczkową, operatorem telefonii komórkowej czy dostawcą prądu) a nowym wierzycielem następuje cesja wierzytelności na kupującego.

W efekcie takiej transakcji:

  • wierzyciel pierwotny traci wszelkie prawa względem dłużnika, co oznacza, że nie może już podejmować żadnych decyzji, np. co do podpisania ugody czy skierowania sprawy długu do sądu;
  • nowy wierzyciel zyskuje pełnię praw do długu – może zatem np. monitorować jego spłatę, prowadzić działania windykacyjne, jak również zawierać porozumienia dotyczące warunków spłaty.

Kiedy może nastąpić sprzedaż długów?

Wierzyciel może dokonać cesji wierzytelności w dowolnym momencie – bez względu na to, na jakim etapie jest spłata zobowiązań. Sprzedaż długów może więc nastąpić np. tuż po przekroczeniu terminu płatności, ale także wówczas, gdy toczy się już, a nawet zakończyło postępowanie sądowe.

Pamiętaj, że jako osoba zadłużona nie musisz wyrażać zgody na to, aby Twój dług został sprzedany podmiotowi trzeciemu. Zostaniesz jednak o tym fakcie poinformowany, kiedy taka transakcja dojdzie do skutku. Najczęściej w jej wyniku otrzymasz pismo od firmy windykacyjnej, np. od Ultimo. Taki dokument będzie zawierał informacje o tym:

  • który dług i z jakiego tytułu został sprzedany;
  • jaka jest jego aktualna wysokość (pamiętaj, że mogła wzrosnąć z uwagi na naliczenie odsetek za nieterminową spłatę lub pojawienie się dodatkowych opłat, które wynikają z umowy, jaką podpisałeś z wierzycielem pierwotnym);
  • jak możesz się skontaktować, aby dokonać spłaty.

Mój dług został sprzedany i co dalej?

Jeśli otrzymałeś pismo informujące o tym, że Twoje zobowiązanie przejął na siebie nowy wierzyciel, nie musisz się obawiać. Jeżeli w efekcie takiej transakcji stałeś się klientem firmy windykacyjnej, może to dla Ciebie oznaczać szansę na polubowną spłatę. Aby ją wykorzystać:

  • pamiętaj, aby kontaktować się w sprawie zobowiązań tylko z firmą windykacyjną – jest ona upoważniona m.in. do zawarcia ugody;
  • uzgodnij z doradcą nowy harmonogram spłaty zobowiązania – jeśli Twoja sytuacja jest trudna, miesięczna rata może być dostosowana do możliwości Twojego domowego budżetu.

Pamiętaj: z firmą windykacyjną możesz dogadać się na różne sposoby – np. telefonicznie albo, najwygodniej, za pośrednictwem internetu. Wystarczy założyć konto, a następnie zalogować się na portalu klienta  i za pomocą kilku kliknięć zatwierdzić  bezpieczną ugodę.

Materiał zewnętrzny

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Nina1980 (37.30. * .169) 27.03.2020 08:54
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~markbra (194.99. * .228) 26.03.2020 17:01

Miałem o tyle spoko sytuację że to kruk kupił moje zaległości, dogadaliśmy się o spoko raty i spłacam sobie powoli