Niedziela, 26 września 2021

imieniny: Justyny, Cypriana, Euzebiusza

RSS

29.02.2020 15:55 | 0 komentarzy | mad

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zakrzowie (powiat kędzierzyńsko-kozielski) gości II Zawody Halowe Dziecięcych Drużyn Pożarniczych. Zjechały się na nie dwadzieścia cztery drużyny z całego kraju. Wśród nich znajdują się także mali strażacy z Gamowa w gminie Rudnik. To jedyna grupa ze Śląska biorąca udział w tym wydarzeniu, ich opiekunem jest Marcin Neukirch.

Zmagania małych strażaków w Zakrzowie [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Celem organizacji zawodów jest propagowanie idei Ochotniczych Straży Pożarnych wśród dzieci, zachęta dzieci do zabaw ruchowych, integracja najmłodszych strażaków oraz nauka uczciwego współzawodnictwa – tłumaczą organizatorzy zawodów zaplanowanych na sobotę 29 lutego. Do rywalizacji zakwalifikowane zostały drużyny z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego.

– Drodzy strażacy, choć jesteście jeszcze mali wzrostem, to jesteście wielcy duchem – witał małych strażaków prezes Zarządu Powiatowego Związku OSP RP w Kędzierzynie-Koźlu Zygfryd Steuer. – Stajemy w miejscu szczególnym i czasie szczególnym, albowiem ci młodzi ludzie, to nasi następcy. Oni będą decydować, jak będzie wyglądać ochrona przeciwpożarowa za kilkanaście lat. A dzisiaj decydujecie wy, pokazując im drogę, jak należy żyć i postępować, aby słowa, że „strażakiem się jest, a nie bywa” się ziściły – Zygfryd Steuer zwracał się w stronę rodziców małych strażaków oraz ich opiekunów.

Zawodnicy wystartowali w sześciu konkurencjach. Dwie z nich to zadanie bojowe oraz sztafeta pożarnicza, czyli konkurencje mające ściśle strażacki charakter. Pozostałe cztery charakter ogólnosprawnościowy.

Prezes OSP Gamów, Łukasz Komorek przyznaje, że niewielka miejscowość, z której pochodzą, liczy około 350 mieszkańców, ale nie brakuje tam chętnych, aby wstępować w struktury w miejscowej straży pożarnej. – Praktycznie 100 procent dzieci mieszkających u nas jest w naszych drużynach dziecięcych – uśmiecha się prezes. Mówi nam, że wiele zależy od rodziców, którzy krzewią w swoich pociechach hart ducha, poświęcenie, odwagę i stanowczość. – Najmłodszym takie angażowanie daje dużą satysfakcję – podkreśla prezes OSP Gamów. Łukasz Komorek w rozmowie z Nowinami szacuje również, że około 10-15 procent osób działających w dziecięcych czy młodzieżowych drużynach wstępuje później w struktury Państwowej Straży Pożarnej.

Organizatorem zawodów jest Ochotnicza Straż Pożarna w Polskiej Cerekwi oraz Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego we współpracy z marszałkiem województwa opolskiego, starostą powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego i wójtem gminy Polska Cerekiew.

W klasyfikacji generalnej strażacy z Gamowa zajęli drugie miejsce. 

Kolejność zajętych miejsc w klasyfikacji końcowej przedstawia się następująco: