Poniedziałek, 19 kwietnia 2021

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

Radny Borowik radzi uważać na defibrylatory

29.01.2020 18:00 | 3 komentarze | ma.w

Doświadczony strażak zasiadający w raciborskim samorządzie zaniepokoił się łatwą dostępnością do defibrylatorów, które pojawią się na terenie miasta w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego.

Radny Borowik radzi uważać na defibrylatory
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jeden z najstarszych radnych Raciborza Stanisław Borowik (na zdj.) był ciekaw, kto będzie obsługiwał ten sprzęt, bo jego użytkowanie wymaga stosownego przeszkolenia. Pytał o to przy opiniowaniu projektu raciborskiego budżetu na 2020 rok, w komisji oświatowej. Na posiedzeniu odpowiedziała mu radna z Obory Magdalena Kusy, zorientowana w projekcie z Budżetu Obywatelskiego. – Defibrylatory mają być umieszczane głównie w szkołach, w miejscach ogólnodostępnych i służyć mieszkańcom oraz turystom. Pojawią się w każdej dzielnicy. Każdy będzie mógł ich użyć, a nie tylko wyspecjalizowane służby – wyjaśniła Kusy radnemu.

Radny Borowik nie krył swoich wątpliwości. Jego zdaniem potrzeba tu właściwego przeszkolenia. – Nie może być tak, że ktoś będzie latał z takim urządzeniem po mieście. Pomysł uważam za nieprzemyślany do końca. Przeciętny, niezorientowany mieszkaniec tego sprzętu nie będzie potrafił użyć. Musi być jakaś akcja edukacyjna, broszury, instrukcje – proponował radny.

Skarbniczka Beata Koszowska-Gralak przytoczyła przy tej okazji zapisy z projektu Budżetu Obywatelskiego, gdzie zapowiedziano, że urządzenie będzie podawać komendy w języku polskim jak ma być używane. – Skoro państwo uważacie, że będzie okej… – urwał Borowik.

Przewodnicząca komisji Zuzanna Tomaszewska podkreśliła, że takich defibrylatorów „na mieście” chcieli raciborzanie, którzy zagłosowali na projekt w Budżecie Obywatelskim. – One będą proste w użyciu. W innych miastach to już działa, niech i u nas się pojawi – przekonywała. Magdalena Kusy dodała, że wszędzie, gdzie pojawią się defibrylatory będzie zainstalowany monitoring tych miejsc.

(ma.w)

Ludzie:

Magdalena Kusy

Magdalena Kusy

Radna Miasta Racibórz

Stanisław Borowik

Stanisław Borowik

Radny miasta Racibórz, strażak.

Zuzanna Tomaszewska

Zuzanna Tomaszewska

Radna Miasta Racibórz, szefowa komisji oświaty