środa, 21 kwietnia 2021

imieniny: Anzelma, Bartosza, Konrada

RSS

Wstęga przecięta, boisko przy „Tischnerze” otwarte

25.10.2019 16:01 | 4 komentarze | mak

Powstało nakładem ok. 700 tys. zł w niespełna trzy miesiąc. W piątek zostało oficjalnie otwarte. Mowa o boisku wielofunkcyjnym przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śl.

Wstęga przecięta, boisko przy „Tischnerze” otwarte
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To długo wyczekiwana inwestycja. O konieczności rozwoju infrastruktury sportowej przy drugim z wodzisławskich ogólniaków mówiło się od lat. W międzyczasie szkoła dość mocno się rozrosła. Do liceum dokoptowało najpierw liceum plastyczne (dziś Liceum Sztuk Plastycznych), a następnie tzw. OSPA, jak w skrócie określano Ogólnokształcącą Szkołę Sztuk Pięknych. Szkoła z biegiem lat wzbogacała się o kolejne ultranowoczesne pracownie do nauki przedmiotów zawodowych (liceum plastyczne uważane jest za szkołę zawodową, a jego absolwenci uzyskują tytuł technika plastyka). W obiekty sportowe jednak nie inwestowano. Szkoła zaś w tzw. międzyczasie została na dodatek pozbawiona znacznej części swojego terenu, który zajęto pod pas drogowy drogi zbiorczej.

Decyzję i skuteczne działania na rzecz rozpoczęcia inwestycji w infrastrukturę sportową szkoły podjął obecny zarząd powiatu. Złożono wniosek o dofinansowanie inwestycji do Ministerstwa Sportu i Turystyki w ramach programu „Sportowa Polska – Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej – Edycja 2019″. Ogłoszono też przetarg na budowę boiska wielofunkcyjnego przy ZSP.

Wykonawcą inwestycji została firma Leszek Kułak Budownictwo Sportowe i Inżynieria Krajobrazu ze Skwierzyny, posiadająca ponad dwudziestoletnie doświadczenie w budowie obiektów sportowych. Umowę w imieniu powiatu podpisał starosta Leszek Bizoń i dyrektor ZSP Wojciech Komorek, a w imieniu firmy kierownik budowy Grzegorz Froncek. Obiekt powstał w 80 dni, czyli dokładnie w tyle, ile zaplanowano. W ramach inwestycji powstało boisko wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej o wymiarach 42,0 m x 22,0 m, składające się z pól do piłki ręcznej, piłki nożnej, kortu tenisowego oraz boiska do siatkówki wraz z piłkochwytami. Zainstalowano też monitoring wizyjny oraz zagospodarowano teren, a także wykonano oświetlenie boiska, dzięki któremu znacznie wydłużono czas, w którym obiekt może być wykorzystywany.

Na przełomie września i października do S=starostwa dotarła z kolei informacja, że Ministerstwo Sportu i Turystyki w opublikowanym protokole z oceny formalno-merytorycznej złożonych wniosków o dofinansowanie zadań inwestycyjnych ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej przyznawanych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, ujęło do dofinansowania dwie inwestycje sportowe powiatu wodzisławskiego. Starostwo pozyskało 360 tys. zł, z czego ok. 240 tys. zł zostało przeznaczonych na budowę boiska. Reszta zostanie wydana w przyszłym roku na ogólny remont sali gimnastycznej połączony z wykonaniem izolacji i odwodnienia fundamentów budynku, a także wymianą instalacji elektrycznej i instalacji centralnego ogrzewania.

Dzisiaj boisko zostało oficjalnie oddane w ręce jego użytkowników, czyli uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, a także lokalnej społeczności. Podczas okolicznościowej uroczystości dyrektor Wojciech Komorek podkreślił, że szkoła czekała ponad 20 lat na dzień, w którym boisko zostanie zmodernizowane.

Starosta Bizoń mówił z kolei o uporze społeczności szkolnej, dążącej do ukończenia inwestycji. Dziękował też osobom, które przyczyniły się do tego, że przedsięwzięcie to w 80 dni znalazło swój szczęśliwy finał. Wszystkim uczniom życzył przede wszystkim bezpiecznego i pożytecznego użytkowania obiektu. Wyraził również nadzieję, że wzbogacenie szkoły w nowoczesny obiekt sportowy już wkrótce przyczyni się do rozwoju talentów sportowych młodzieży.