Sobota, 31 października 2020

imieniny: Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

RSS

Z OSTATNIEJ CHWILI:

Mieszkańcy o tym, że trzeba ożywić główną ulicę w Rydułtowach

23.10.2019 12:57 | 12 komentarzy | mak

- Nie możemy jednak zapominać o tym, co tworzy klimat każdego miasta i miasteczka. O tętniących życiem ulicach, knajpkach, przyjaznych zakładach usługowych i handlowych i innych nieformalnych miejscach spotkań mieszkańców. Jeśli tego nie wskrzesimy, Rydułtowy staną się sypialnią dla bardziej atrakcyjnych sąsiednich miast - mieszkańcy Rydułtów piszą o potrzebie zmian na ul. Ofiar Terroru w Rydułtowach.

Mieszkańcy o tym, że trzeba ożywić główną ulicę w Rydułtowach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Niedawno pisaliśmy o tym, że powstał projekt przebudowy sporego odcinka ul. Ofiar Terroru w Rydułtowach. Ma być więcej miejsc parkingowych, nie będzie za to możliwości parkowania skośnego (więcej na ten temat TUTAJ). W reakcji na ten artykuł do naszej redakcji wpłynął list od mieszkańców:

Nawiązując do artykułu w Nowinach wodzisławskich z dnia 3.09.2019 roku w sprawie organizacji ruchu na ulicy Ofiar Terroru w Rydułtowach, myślę, że to niewiele wpłynie na ożywienie jednej z głównych arterii naszego miasta.

Samochody parkujące przy w/w ulicy należą w większości do pracowników resztek istniejących tu placówek handlowo – usługowych. Klientów brak nie tylko dlatego, że nie mają gdzie postawić samochodu. Przenieśli się robić zakupy do dyskontów i marketów

a z życiem towarzyskim wyprowadzili się do sąsiednich miast. Ulica pustoszeje, przybywa lokali do wynajęcia a właściciele – głównie emeryci i renciści - nie mają z czego płacić podatku od nieruchomości. Przed dwoma laty za pośrednictwem radnego Janusza Grabca złożono petycję z podpisami zainteresowanych o obniżenie wysokości podatku od lokali użytkowych, których „użytkowość” to zwyczajna fikcja. Niestety, przyszła odpowiedź odmowna a na łamach Waszej gazety właściciele usłyszeli, że sytuacja taka wynika ze zbyt wygórowanych czynszów. No cóż, nie wiadomo kto i komu składa takie drogie oferty, skoro zainteresowanych właściwie brak. I w zasadzie nic dziwnego – prawie każda nieśmiała nowa inicjatywa kończy się plajtą.

Kolejną propozycją Urzędu Miasta był pomysł przekwalifikowania lokali użytkowych na mieszkania. Nie dość, że wiąże się to z ogromnym nakładem finansowym, to przecież w planie zagospodarowania przestrzennego istnieje zapis zabraniający przekształcania na całej ulicy Ofiar Terroru lokali handlowo – usługowych na mieszkania.

No i jeszcze jedno – istnieją tu kamienice objęte kuratelą konserwatora zabytków – bez jego zgody nie można robić żadnych zmian w elewacji budynku.

Wynika z tego jasno, że właściciele lokali na Ofiar Terroru i nie tylko są bezsilni wobec decyzji naszego Urzędu Miasta. A przecież ustawa o podatku od nieruchomości upoważnia wyłącznie radę miasta do podejmowania uchwał o wysokości tego podatku i ewentualnych ulgach. Nie chcemy myśleć, że „urząd blisko mieszkańców” to tylko pusty slogan.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że klienci wolą robić zakupy w dużym markecie, w którym wszystko jest pod ręką, często taniej, a do tego blisko parking. Nie możemy jednak zapominać o tym, co tworzy klimat każdego miasta i miasteczka. O tętniących życiem ulicach, knajpkach, przyjaznych zakładach usługowych i handlowych i innych nieformalnych miejscach spotkań mieszkańców. Jeśli tego nie wskrzesimy, Rydułtowy staną się sypialnią dla bardziej atrakcyjnych sąsiednich miast. Jeśli większa ilość miejsc parkingowych i inne zmiany w organizacji ruchu pomogą – będziemy bardzo szczęśliwi. Niestety, obawiamy się, że to nie wystarczy…

Mieszkańcy