Sobota, 31 października 2020

imieniny: Alfonsa, Urbana, Krzysztofa

RSS

Z OSTATNIEJ CHWILI:

Disco, mini siłownia czy plac zabaw? Pomysły mieszkańców Rydułtów

23.10.2019 07:12 | 13 komentarzy | mak

Disco dla młodych i starych, monitoring, modernizacja placu zabaw - to tylko niektóre z projektów złożonych przez mieszkańców Rydułtów do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego.

Disco, mini siłownia czy plac zabaw? Pomysły mieszkańców Rydułtów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W Rydułtowach trwa druga edycja budżetu obywatelskiego. Do niedawna mieszkańcy mogli zgłaszać swoje projekty. - Łącznie wpłynęło 11 propozycji - mówi sekretarz miasta Krzysztof Jędrośka. Z tej puli 7 było poprawnych pod kątem formalnym. To spośród nich mieszkańcy wybiorą zwycięskie pomysły.

Nie do spełnienia

Łącznie 4 propozycje do budżetu obywatelskiego zostały odrzucone. Urzędnicy musieli skreślić z listy np. propozycję budowy chodnika na odcinku ul. Raciborskiej. Powód? Raciborska nie jest drogą miejską, tylko wojewódzką. Rydułtowy nie mogą więc prowadzić tam inwestycji. Albo inny przykład. Loteria ekologiczna, która miała polegać na tym, że każde z gospodarstw domowych, w których właściciele poniosą koszty i przeprowadzą inwestycje korzystnie wpływające na stan powietrza, weźmie udział w losowaniu nagród. Pomysł nie spełniał zawartego w regulaminie warunku o ogólnodostępności, bo z propozycji nie mogliby skorzystać np. mieszkańcy bloków.

Które projekty?

Poniżej projekty, na które mogą głosować mieszkańcy Rydułtów:

Aktywny FIT na Strefie Gospodarczej 24 376 zł

Rozbudowa placu zabaw o urządzenia do ćwiczeń na wolnym powietrzu 23 266 zł

Drugie życie - Modernizacja placu zabaw przy ulicy Traugutta 25 000 zł

Upamiętnienie poległych mieszkańców Rydułtów w związku z 75 rocznicę bombardowania miasta przez lotnictwo radzieckie 21 800 zł

W Rydach wszystko gra – disko dla młodych i starych 24 800 zł

Pomalujmy Rydułtowy na żółto i na niebiesko 19 500 zł

Monitoring miejski na ulicy św. Maksymiliana Kolbego 15 000 zł

Szczegółowy opis wszystkich projektów jest dostępny na stronie internetowej: budzet.rydultowy.pl.

Głosowanie

Głosowanie ruszyło 21 października. Głosować można przez stronę internetową budzet.rydultowy.pl lub papierowo we wskazanych lokalizacjach (urząd miasta, biblioteka, Rydułtowskie Centrum Kultury). Głosowanie potrwa do 10 listopada (elektronicznie), natomiast możliwość tradycyjnego oddania głosów, czyli w formie papierowej, zakończy się 8 listopada.

Do wykorzystania jest pula 100 tys. zł. Koszt realizacji jednego projektu nie może przekroczyć 25 tys. zł. Co ważne - będą realizowane tylko te projekty, które uzyskają największą ilość głosów, ale jednocześnie otrzymają co najmniej 100 głosów. - Jeśli projekt otrzyma 99 głosów, a będą środki do wykorzystania, to i tak nie zostanie zrealizowany. To jest budżet obywatelski i pomysły muszą zyskać odpowiednie poparcie mieszkańców. Jeśli to poparcie będzie niewielkie, to znaczy że nie warto wydawać na dany cel środków publicznych, bo mieszkańców to nie przekonuje - podkreśla Krzysztof Jędrośka.