środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Rekordowe stypendia dla uczniów. Wręczali je w RCK Polowy i Fita

12.09.2019 19:07 | 16 komentarzy | ma.w

Pula miejskich pieniędzy na stypendia za wyniki w nauce i osiągnięcia artystyczne w Raciborzu sięgnęła 56 tys. zł. Tak wielu stypendystów naraz - 222 - jeszcze Miasto nie nagradzało. W RCK dyplomy i bombonierki z Mieszko wręczali dzieciom i młodzieży prezydent Raciborza Dariusz Polowy z zastępcą Michałem Fitą. Nie obeszło się jednak bez kontrowersji.

Rekordowe stypendia dla uczniów. Wręczali je w RCK Polowy i Fita
Prezydent Polowy całował w rękę każdą z dziewcząt - stypendystek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na uroczystości wręczenia stypendiów za wyniki w nauce za II Półrocze 2018/2019 oraz stypendiów artystycznych będzie ogółem 222 uczniów - przekazała mediom jeszcze przed uroczystością rzeczniczka prasowe magistratu Lucyna Siwek. Sala widowiskowa w domu kultury była wypełniona do ostatniego fotela. Prezydent Polowy z dwoma zastępcami stali pod ścianą bo zabrakło dla nich miejsc siedzących na dole. Jedynie na balkonach można było znaleźć wolne fotele. Rozpoczęcie uroczystości opóźniło się ok. 10 minut.

Stypendia i bombonierki wręczali prezydent Polowy i wiceprezydent Fita. Wystąpili utalentowani muzycznie uczniowie raciborskich szkół. Całość prowadził naczelnik WEKiS Krzysztof Żychski.

Po zakończeniu imprezy do urzędników zgłosili się rodzice czworga uczniów z zapytaniem dlaczego ich dzieci nie otrzymały stypendiów? Byli oburzeni.

Po krótkiej rozmowie z naczelnikiem Żychskim zwrócono się bezpośrednio do prezydenta Dariusza Polowego, który stał pod sceną, gdy widownia już opustoszała. Ten obiecał wyjaśnić sytuację w piątek, w urzędzie. Towarzysząca mu rzeczniczka Lucyna Siwek zaproponowała dzieciom wspólne zdjęcie z włodarzem miasta, ale ich rodzice odmówili, żądając wyjaśnień.

Z naszych ustaleń wynika, że urząd miasta rozdał te stypendia, które ogłoszono w czwartek w RCK. Procedura przyznawania stypendiów zakłada, że zgłoszenia ze szkół o zdolnych uczniach przechodzą jeszcze weryfikację w Wydziale Edukacji, Kultury i Sportu. Jej podstawą są zapisy uchwały "stypendialnej" Rady Miasta Racibórz.

Naczelnik Krzysztof Żychski ze swymi podwładnymi przekazał nam, że dyrektorzy szkół otrzymali wcześniej scenariusz imprezy w RCK, a samo wnioskowanie o przyznanie stypendium nie oznacza jego przyznania.

Rozbieżność do której doszło w domu kultury dotyczy uczniów SP15. Jutro - w piątek 12 września - WEKiS zwróci się do szkoły z żądaniem wyjaśnienia rodzicom pomyłki do której doszło w trakcie rozdania stypendiów. Mamy, które towarzyszyły w RCK niewyczytanym ze sceny uczniom wskazywały, że ich dzieci "czują się pominięte". Wychowawcy z ich klas przekazali im, że mają pójść do RCK.

Stypendia artystyczne

SP 1 - 3, SP 2 - 2, SP 4 - 8, SP13 - 1, SP 15 - 3, SP18 - 4

Stypendia naukowe

SP 1 - 33, SP 3 - 19, SP 4 - 24, SP 13 - 41, SP 15 - 39, SP 18 - 18, ZSP 1 - 6, ZSP 2 - 11, ZSP 3 - 6, ZSP 4 - 4

Listy stypendystów magistrat nie udostępnia tłumacząc się przepisami o ochronie danych osobowych.

Nowiny transmitowały część uroczystości, m.in. początkowe przemówienie Prezydenta Raciborza Dariusza Polowego.

Ludzie:

Krzysztof Żychski

Krzysztof Żychski

Naczelnik WEKiS UM Racibórz