Poniedziałek, 23 września 2019

imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta

RSS

Pszczołostrada w Radlinie. Dzięki niej poznasz miododajne rośliny

12.09.2019 16:22 | 1 komentarz | juk

Na terenie Radlina pojawiły się specjalne tabliczki z informacjami o poszczególnych roślinach nasadzonych z myślą o... pszczołach. Rośliny na mapie miasta tworzą trasę, którą nazwano już Radlińską Pszczołostradą.

Pszczołostrada w Radlinie. Dzięki niej poznasz miododajne rośliny
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od kilku lat w Radlinie stawia się na roślinność miododajną. To efekt miejskich działań związanych z ochroną pszczół i innych owadów zapylających. Miasto opracowało nawet specjalną strategię działań dla pszczół, gdzie obok stawiania hoteli dla owadów, promocji lokalnych pasiek w (ramach Eko-Bazaru i Jarmarku Pszczelego), czy prowadzenia specjalnych zajęć w szkołach, ważnym elementem pszczelej polityki jest zapewnienie odpowiedniej roślinności miododajnej. 

O potrzebie tworzenia takich szlaków, czy raczej "korytarzy ekologicznych dla zapylaczy" głośno zrobiło się w maju zeszłego roku, kiedy opublikowano Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających, opracowaną przez specjalną Radę Naukową przy pomocy m.in. Polskiego Związku Pszczelarskiego i Greenpeace. Jako jedną z form ochrony zapylaczy, twórcy strategii wymienili wówczas tworzenie tego typu "sieci zieleńców". "Dla podtrzymania ich (owadów – przyp. red.) różnorodności, konieczne jest tworzenie korytarzy ekologicznych łączących przyjazne im siedliska. W miastach i na terenach zurbanizowanych rolę taką odgrywają między innymi zieleńce lub obszary wyjęte spod intensywnej aktywności ludzkiej i spontaniczne zasiedlane przez rośliny pokarmowe, np. opuszczone tereny poprzemysłowe, trakcje kolejowe, pobocza dróg" – czytamy w dokumencie.

Idea tworzenia tego typu miejsc pojawiła się już wcześniej w Radlinie, przy opracowywaniu strategii działań dla pszczół na przyszłe lata. Od dziś (12.09) można pszczeli szlak, czy raczej pszczołostradę przemierzyć również na piechotę, dzięki specjalnym tabliczkom i mapkom opisującym miejsca miododajne w Radlinie. Mapki dostępne w urzędzie miasta (Punkt Informacji Turystycznej). - Zachęcamy do skorzystania z map również naszych nauczycieli – “Radlińska Pszczołostrada” to dobre narzędzie do edukacji ekologicznej. Pszczoły to niesamowite owady, które swoją bezinteresowną pracą pomagają również nam. Doceńmy je i pomóżmy przetrwać w przestrzeni miejskiej - słyszymy w radlińskim magistracie.