Poniedziałek, 23 września 2019

imieniny: Bogusława, Tekli, Liberta

RSS

Już nie do salek katechetycznych, a do nowego przedszkola

13.09.2019 07:00 | 0 komentarzy | art

Od 2 września wszystkie przedszkolaki z Mszany mają swoje zajęcia w budynku Przedszkola Publicznego „Wesoły Dzwoneczek”. 29 sierpnia odbyło się bowiem oficjalne oddanie do użytku nowego skrzydła, które zostało wybudowane w ciągu zaledwie roku.

Już nie do salek katechetycznych, a do nowego przedszkola
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Roboty budowlane rozpoczęły się we wrześniu 2018 r. W ramach inwestycji, na którą gmina przeznaczyła 2,9 mln zł powstał czterokondygnacyjny budynek połączony od północy z bryłą istniejącego przedszkola. Po rozbudowie mszańskie przedszkole mieści aż 6 oddziałów. O 2 więcej niż do tej pory. - Już w zeszłym roku mieliśmy przedszkole sześciooddziałowe, ale dwa oddziały funkcjonowały w salkach katechetycznych przy kościele. Jeden działał tam od 2013 roku, a drugi mniejszy 10-osobowy od 2018 roku. Teraz wszystkie oddziały mamy już na miejscu, a każdy z nich liczy po 25 osób. W sumie mamy 150 maluchów. Mogliśmy więc przyjąć do przedszkola więcej dzieci niż przed rokiem – mówi Beata Tomanek, dyrektor przedszkola „Wesoły dzwoneczek”.

I nie kryje zadowolenia z tego, że gmina zdecydowała się na rozbudowę obiektu. - Wiadomo, są to spore koszty, ale komfort zabawy i nauki dla maluchów znacznie się poprawił, podobnie jak komfort pracy nauczycieli – mówi. Zresztą potwierdzają to maluchy. - W zeszłym roku miałam zajęcia w innej sali, ale ta podoba mi się bardziej. Jest większa, zabawki są nowe – mówi elokwentna Karolina z grupy starszaków. Dyrekcja przedszkola zadbała o wyposażenie dla nowych sal. Pozyskano środki unijne z dwóch projektów. Pieniądze dołożył też urząd gminy.

Maluchy oprócz dwóch nowych sal do zabaw i nauki, na parterze mają do swojej dyspozycji również sporej wielkości salę do zajęć ruchowych. Odbywają się tam zajęcia z gimnastyki, gimnastyki korekcyjnej, przedstawienia, spotkania z rodzicami. Jeśli zajdzie taka konieczność sala ta może zostać szybko przebudowana na dodatkowy, siódmy oddział przedszkolny. - Są nawet wyprowadzone piony instalacji wodnej. Wystarczy wybudować ściankę by powstała toaleta – pokazuje dyrektor Tomanek. W przyziemiu znalazło się zaś miejsce dla dodatkowych szatni, na pokój nauczycielski, pomieszczenia socjalne oraz klatkę schodową.

Dziś chyba już nikt nie żałuje, że gmina nie zdecydowała się na budowę zupełnie nowego przedszkola. Przypomnijmy, że przed laty mówiono o potrzebie budowy takiego obiektu nieopodal szkoły w Mszanie. Ostatecznie zdecydowano o rozbudowie dotychczasowego obiektu, znajdującego się w budynku UG. - Dużym atutem jest bliskość Parku Aktywnej Rekreacji, w którym nasze maluchy spędzają bardzo wiele czasu i mają świetne warunki do zabawy i rekreacji – podkreśla dyrektor przedszkola. Ponadto maluchy mają w pobliżu przedszkola do dyspozycji aż cztery place zabaw: przy przedszkolu, przy strumyku, w parku i w pobliżu GOKiR.

(art)