Sobota, 16 stycznia 2021

imieniny: Marcelego, Włodzimierza, Walerego

RSS

Epidemia koronawirusa:

Spółka górnicza wypłaciła gminie odszkodowanie

18.07.2019 13:00 | 0 komentarzy | art

Gmina otrzymała prawie pół miliona złotych od Jastrzębskiej Spółki Węglowej tytułem odszkodowania za szkody górnicze.

Spółka górnicza wypłaciła gminie odszkodowanie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Odszkodowanie zostało wypłacone za szkody, które gmina poniosła na swoich obiektach w sołectwie Gogołowa. Do budżetu gminy trafiło z tego tytułu dokładnie 473 tys. zł. - Ugoda z Jastrzębską Spółką Węglową dotyczy odszkodowań za szkody, które dotyczą boiska do piłki nożnej, boiska do piłki siatkowej plażowej, chodników, placu zabaw i skate parku w Gogołowej oraz za boisko do koszykówki z nawierzchnią asfaltową, chodniki i nawierzchnie utwardzone kostką betonową, parking przed budynkiem wielofunkcyjnym i obiekty małej architektury – wyjaśniła Małgorzata Gąsior, skarbnik gminy.

Na ostatniej sesji rady gminy, która odbyła się w środę 10 lipca radni zdecydowali (na wniosek i propozycję wójta) o rozdysponowaniu tej kwoty. Co ciekawe spora część tej kwoty nie trafi wcale na zadania związane z naprawą czy odbudową uszkodzonej infrastruktury. Jak tłumaczą w UG Mszana, w związku z planami realizacji kompleksowej rewitalizacji centrum Gogołowej (nowy budynek straży pożarnej i ośrodka kultury, zagospodarowanie terenu w centrum) Gmina ze środków pozyskanych w ramach odszkodowania z JSW wykona jedynie najbardziej niezbędne naprawy obiektów czy urządzeń, których użytkowanie mogłoby zagrażać bezpieczeństwu.

– Rozmowy w sprawie rewitalizacji trwają i władze Gminy mają nadzieję na ich pozytywne i zadowalające mieszkańców zakończenie - wyjaśnia Mirosława Książek-Rduch z UG w Mszanie. Najwięcej środków z odszkodowania, bo 175 tys. zł zostanie przeznaczone na zwiększenie budżetu unijnego projektu, realizowanego przez Mszanę wspólnie z kilkoma innymi gminami, w tym czeskimi pod nazwą „Udostępnienie Odry i Olzy”.

Kolejne 110 tys. zł zostanie przeznaczone na dotacje do wymiany pieców dla mieszkańców gminy. Na naprawę uszkodzeń na obiektach w Gogołowej, gmina zamierza wydać w tym roku 100 tys. zł. Ponadto pieniądze z odszkodowania trafią na zakup mebli, stolików, krzeseł, wyposażenie szatni i sanitariatów w SP w Mszanie (50 tys. zł), na rozbiórkę budynku magazynowego w Mszanie przy ul. Ks. Tuskera (12,2 tys. zł) i na kilka mniejszych jeszcze zadań.

(art)