środa, 26 lutego 2020

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

Wytrop historię miasta

14.07.2019 19:00 | 0 komentarzy | juk

Zadanie jest proste. Trzeba odnaleźć skarb. Pomogą w tym wierszowane wskazówki. Dzięki nim uczestnicy edukacyjnej zabawy odkryją sekrety różnych miejsc w Pszowie. Dowiedzą się np. jak żyło się w tamtejszym dworze 300 lat temu, skąd wzięła się nazwa miasta, czy jak powstała Kalwaria Pszowska.

Wytrop historię miasta
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak połączyć wakacyjne wędrówki z lekcją lokalnej historii? Pszowski magistrat przygotował edukacyjną grę terenową pn. Tropem historii Pszowa. - Polega ona na rozwiązaniu zróżnicowanych zadań i zagadek, które pozwolą poznać najciekawsze miejsca naszego miasta oraz związane z nim historie - mówi wiceburmistrz Pszowa Piotr Kowol. - Edukacyjna zabawa łączy elementy nauki, poszukiwań skarbu i radości z odkrywania ciekawych miejsc - dodaje.

Ważne miejsca

W najciekawszych miejscach historyczno-kulturowych ostało umieszczonych 34 małych tabliczek z krótkim opisem ich miejsc oraz kodem QR. Wędrówka rozpoczyna się w na parkingu przy ul. Pszowskiej, w połowie drogi pomiędzy Bazyliką a budynkiem magistratu. Pierwsza tabliczka opisuje postać Józefa Tytki, który walczył o wolność i został właśnie w tym miejscu rozstrzelany podczas pierwszego powstania śląskiego. Dalej trasa prowadzi uliczkami miasta, pokazując zabytki i ciekawe miejsca związane z historią i ważnymi wydarzeniami, które odcisnęły swoje piętno w życiu mieszkańców miasta. Ponad godzinny szlak kończy się przy budynku urzędu miasta, gdzie na odkrywców czeka drewniana skrzynka opatrzona herbem miasta, a w niej kryje się perełka - niezwykła pieczęć. Aby ją wyjąć, należy wstukać na klawiaturze kod, który jest rozwiązaniem zagadki.

Ciekawe spędzenie wolnego czasu

Celem podjętych przez pszowski magistrat działań ma być przede wszystkim rozwój infrastruktury turystycznej oraz rozszerzenie i uatrakcyjnienie oferty spędzenia wolnego czasu zarówno dla mieszkańców miasta, jak i osób przyjezdnych. Na potrzeby gry terenowej miasto przygotowało ulotki, mapy i plan miasta wskazujące oraz zawierające kompleksowe informacje o miejscach historycznych, jakie były lub są w Pszowie. W materiały można się zaopatrzyć w Punkcie Obsługi Mieszkańca Urzędu Miasta Pszów oraz w Punkcie Informacji Turystycznej. Dodatkowo gra dostępna jest w formie aplikacji mobilnej. Można ją pobrać z urzędowej strony internetowej miasta.

Pierwsi gracze

Jako jedna z pierwszych udział w edukacyjnej zabawie wzięła około 50 osoba grupa dzieci, która przyjechała do Pszowa w ramach Rekolekcji Diecezji Katowickiej. - Dzieci podzieliły się na 5 drużyn i 26 czerwca udały się trasą naszej zabawy - mówi Kowol. Dodaje, że po wakacjach miasto chciałoby zaprosić również uczniów szkół do lekcji lokalnej historii poprzez uczestnictwo w grze terenowej. - Byłaby to ciekawa lekcja historii dla nich - argumentuje podkreślając, że gra skierowana jest do wszystkich mieszkańców Pszowa oraz miłośników gier terenowych.

(juk)