środa, 19 maja 2021

imieniny: Iwa, Piotra, Celestyna

RSS

Za 1,5 roku poprawią krajówkę

12.07.2019 13:00 | 9 komentarzy | juk

Na przełomie 2021 i 2020 r. odcinek drogi krajowej nr 78 przebiegający przez Wodzisław Śl. i Radlin ma zostać zmodernizowany. Zmiany mają na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i kierowców.

Za 1,5 roku poprawią krajówkę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) w Katowicach planuje rozbudowę dwóch fragmentów drogi krajowej 78 na terenie Wodzisławia Śl. i Radlina. - Rozbudowa infrastruktury drogowej to nie tylko budowa nowych tras, ale również dostosowanie do nowoczesnych standardów istniejącej już sieci dróg - mówi starszy specjalista do spraw komunikacji w katowickim oddziale GDDKiA Marek Prusak. – Dlatego celem inwestycji jest dostosowanie istniejących odcinków drogi do określonych warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne – dodaje.

Pierwszy zmodernizowany odcinek drogi ma liczyć około 2,6 km. Chodzi o fragment rozpoczynający się mniej więcej przy skrzyżowaniu ul. Bogumińskiej w Wodzisławiu Śl. z ul. Mszańską w Turzy Śl. a kończący się w okolicach centrum handlowego Karuzela. Drugi odcinek wyniesie około 3,2 km. Zacznie się w okolicach stacji paliw Shell w Wodzisławiu Śl. a skończy w pobliżu skrzyżowania ul. Rybnickiej z ul. Mariacką w Radlinie.

Trasa lokalnie ma być poszerzona do siedmiu metrów, co w opinii GDDKiA ma poprawić płynność ruchu i bezpieczeństwo użytkowników drogi. W ramach zadania planowana jest m.in. przebudowa nawierzchni z pełną wymianą jej konstrukcji, remont poboczy gruntowych, modernizacja oświetlenia drogowego, przebudowa istniejących i budowa nowych chodników pieszo-rowerowych. W ramach zadania planuje się także remont sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z ul. Korfantego w Radlinie.

Prace mają być wykonane od października 2021 r. do listopada 2022 r. - Termin jest szacunkowy i nie uwzględnia ryzyk niezależnych od nas - zapowiada Marek Prusak. Obecnie GDDKiA szuka wykonawców dokumentacji projektowej przebudowy drogi. Na oferty czeka do 18 lipca.

(juk)