Poniedziałek, 25 stycznia 2021

imieniny: Tatiany, Miłosza, Pawła

RSS

Studzienna potrzebuje sali gimnastycznej przy szkole

13.06.2019 10:08 | 0 komentarzy | ma.w
Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 22:48

5 koncepcji rozbudowy dwujęzycznej szkoły w Raciborzu - Studziennej zaprezentowali pracownicy naukowi PWSZ Racibórz.  To prace dyplomowe studentów tej uczelni. Dzielnica szuka środków na sfinansowanie takiej inwestycji. Na prezentację zaproszono władze Raciborza. Przedsięwzięcie zorganizował Roman Wałach ze stowarzyszenia rozwoju dzielnicy. 

Studzienna potrzebuje sali gimnastycznej przy szkole
Na spotkanie dotyczące przyszłości dzielnicowej szkoły przyszli także rodzice
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Materiał prasowy

ROZBUDOWA SALI GIMNASTYCZNEJ ZSP nr 4 w Raciborzu - Studziennej

Społeczność lokalna niejednokrotnie podejmowała akcje na rzecz miejscowej szkoły, np. w 2004 roku gdy Urząd Miasta planował zamknięcie dzielnicowej placówki, argumentując, że sale wymagają remontu. Rodzice sami wzięli wiadra, szczotki, kupili farby i wyremontowali ponad połowę sal i korytarzy.

Później, kiedy Rada Miasta podjęła decyzję o likwidacji placówki, społeczność lokalna sama szukała formuły dalszego funkcjonowania placówki - wówczas powstał pomysł stworzenia szkoły dwujęzycznej z językiem niemieckim, ponieważ w Studziennej był sprzyjający klimat do stworzenia tego typu placówki.

W funkcjonowanie szkoły włączyło się DFK na szczeblu lokalnym i wojewódzkim, czego efektem było dofinansowanie zewnętrzne remontu kapitalnego budynku szkoły i wykonanie termomodernizacji. Dzięki dwujęzycznym zajęciom w j. niemieckim szkoła stała się bezobwodowa, otwarła się na nabór zewnętrzny oraz zyskała większą subwencję państwową. Co sprawiło, że jest jedyną szkołą ościenną, do której urząd aktualnie nie dopłaca.

Bolączką Studziennej jest brak odpowiedniej sali gimnastycznej, dostosowanej do potrzeb 8-klasowej szkoły podstawowej. Zaczęto więc poszukiwać partnera, który podjąłby próbę opracowania koncepcji wraz z wizualizacją i podjęto rozmowy z Instytutem Architektury PWSZ.

Dzięki przychylności pani dyrektor Instytutu Architektury dr Joanny Sokołowskiej-Moskwiak doszło do prezentacji przygotowanych założeń przed studentami przyszłymi dyplomantami, a 22 października 2018 r. została podpisana Deklaracja Współpracy. W jej wyniku 7 studentów podjęło ten temat w ramach swojej pracy dyplomowej.

Ostatecznie trafiło do nas 5 prac, które zostały opublikowane na stronie internetowej ZSP 4 w Raciborzu i biorą udział w głosowaniu na najlepszą pracę.

Roman Wałach


W materiale wideo wypowiadają się: prezydent Raciborza Dariusz Polowy (czy w tej kadencji prezydenckiej budowa sali w dzielnicy jest możliwa?), wiceprezydent Michał Fita (czy obiekty sportowe w dzielnicach są dla nich szansą rozwojową?), przewodniczący rady miasta Leon Fiołka (o tym, że trzeba tworzyć kolejne centra aktywności poza śródmieściem) oraz naczelnik WEKiS Krzysztof Żychski (jaka jest przyszłość szkół dzielnicowych).