Niedziela, 5 lipca 2020

imieniny: Karoliny, Antoniego, Filomeny

RSS

Umowa podpisana. Rafako wybuduje w Radlinie elektrociepłownię dla JSW Koks

12.06.2019 13:49 | 0 komentarzy | żet

12 czerwca w Radlinie przedstawiciele JSW Koks oraz Rafako podpisali umowę na budowę bloku energetycznego. Koszt inwestycji wyniesie 289 mln zł.

Umowa podpisana. Rafako wybuduje w Radlinie elektrociepłownię dla JSW Koks
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Zadanie inwestycyjne obejmuje dwa kotły parowe o łącznej mocy około 104 MWt, zabudowę turbiny upustowo-kondensacyjnej o mocy 28 MWe oraz człon ciepłowniczy o mocy 37 MWt, a także instalacje pomocnicze – mówi Mariusz Soszyński, członek zarządu JSW Koks S.A. ds. produkcji i techniki.

Elektrociepłownia będzie zasilana nadmiarowym gazem koksowniczym w ilości 180 mln metrów sześciennych rocznie.

Ciepła woda i prąd - dla Radlina i Marcela

Inwestor zakłada roczną produkcję ok. 486 tys. GJ pary technologicznej oraz wody grzewczej w ilości ok. 209 tys. GJ a także 196 tys. MWh energii elektrycznej. Produkcja pozwoli na zaspokojenie potrzeb własnych koksowni oraz na zaopatrywanie odbiorców zewnętrznych, w tym miasta Radlina oraz KWK Marcel w zakresie wody grzewczej.

"Energetyka oparta – bezpośrednio czy pośrednio – na węglu nie musi być obciążeniem dla środowiska"

Iwona Gajdzik-Szot, członek zarządu JSW Koks S.A. ds. ekonomicznych podkreśla rolę inwestycji dla zwiększenia ekonomiczności produkcji koksowni i ochrony środowiska. – Własna produkcja z odpadowego do tej pory gazu koksowniczego pozwoli nam też uniezależnić się od dostawców zewnętrznych, co ma duże znaczenie z punktu widzenia choćby tylko pewności zasilania - wyjaśnia.

Budowa bloku energetycznego w kogeneracji w Radlinie ujęta została w "Programie dla Śląska" i jest najważniejszą częścią planu modernizacji koksowni Radlin.

- To, że polska firma, z długą historią na Śląsku, będzie wykonawcą nowoczesnej instalacji dla innej firmy z tej ziemi, cieszy nas ogromnie i jest powodem do dumy, że doceniono nasze kompetencje. Rozwiązania jakie stosujemy w Rafako udowadniają, ze energetyka oparta – bezpośrednio czy pośrednio – na węglu nie musi być obciążeniem dla środowiska. – mówi Jerzy Wiśniewski, prezes zarządu Rafako S.A.

Elektrociepłownia za 289 mln zł

Całkowity koszt budowy wyniesie 289 milionów złotych. Inwestor zamierza sfinansować budowę bloku w ponad 70% ze źródeł zewnętrznych, w tym z wykorzystaniem pożyczki udzielonej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ze środków unijnych oraz z kredytu udzielonego przez EBI. Czas realizacji inwestycji określono na 29 miesięcy, licząc od czerwca br. Nowa jednostka wejdzie do ruchu w IV kwartale 2021 r.

źródło: JSW Koks S.A., oprac. ż