Niedziela, 23 lutego 2020

imieniny: Damiana, Romany, Florentyna

RSS

Ośrodek Wsparcia w Połomi nadal pod auspicjami Caritasu

30.05.2019 11:55 | 0 komentarzy | art

30 maja w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. podpisano umowę pomiędzy Powiatem Wodzisławskim a Caritas Archidiecezji Katowickiej na prowadzenie Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Połomi przez kolejne pięć lat. To efekt otwartego konkursu ofert ogłoszonego przez Zarząd Powiatu.

Ośrodek Wsparcia w Połomi nadal pod auspicjami Caritasu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowa umowa to kontynuacja współpracy rozpoczętej jeszcze w czerwcu 2014 r. Wówczas Powiat Wodzisławski zlecił w drodze konkursu Caritas Archidiecezji Katowickiej prowadzenie świeżo utworzonej placówki. Powiatowy Ośrodek Wsparcia w Połomi powstał bowiem w zabytkowym budynku byłego probostwa dzięki współpracy Powiatu Wodzisławskiego i gminy Mszana. W ramach wartego ponad 7 mln zł unijnego projektu dotyczącego rewitalizacji centrum miejscowości gmina wyremontowała zrujnowany obiekt i dostosowała go do potrzeb ośrodka. Powiat z kolei podjął działania zmierzające do utworzenia placówki, które zakończyły się sukcesem na początku 2014 r., po negocjacjach między wójtem Mszany Mirosławem Szymankiem a ówczesnym starostą Tadeuszem Skatułą. 

Ośrodek w Połomi jest drugim ośrodkiem wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi w powiecie wodzisławskim. Z jego pomocy korzysta 35 osób, dla których dotychczasowa oferta, np. warsztatów terapii zajęciowej, nie była w pełni wystarczająca. Podopieczni mogą liczyć na opiekę i wsparcie wielu specjalistów różnych dziedzin, prowadzących zajęcia w nowoczesnych i funkcjonalnych pracowniach.

Obecną umowę ze strony Caritas podpisał dyrektor, ks. dr Krzysztof Bąk, a w imieniu Powiatu – starosta Leszek Bizoń i odpowiedzialna za powiatową pomoc społeczną członkini zarządu Krystyna Kuczera. Podczas spotkania, w którym udział wzięła również dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. Irena Obiegły oraz dyrektor ośrodka Caritas Archidiecezji Katowickiej w Wodzisławiu Śl. Andrzej Pałka, podkreślano dotychczasową bardzo dobrą współpracę Powiatu i Caritas. Irena Obiegły przypomniała, że organizacja już od 15 lat prowadzi na terenie powiatu i przy jego dużym zaangażowaniu finansowym Warsztaty Terapii Zajęciowej w Wodzisławiu Śl., z których korzysta 37 osób. Rozmawiano też o bieżących problemach dotyczących wsparcia osób z różnymi rodzajami niepełnosprawnościami, a także na temat rozwoju systemu pomocy społecznej w powiecie. Tu – co zgodnie podkreślali wszyscy uczestniczący w spotkaniu – obok uwarunkowań formalnych i finansowych najważniejsza jest gotowość niesienia pomocy, a osób prezentujących taką postawę w powiecie wodzisławskim nie brakuje.