Wtorek, 27 października 2020

imieniny: Iwony, Sabiny, Wincentego

RSS

Izabela Kloc chce walczyć w PE o miliony euro dla Śląska

29.05.2019 08:49 | 6 komentarzy | art

Izabela Kloc, prezes zarządu okręgowego Prawa i Sprawiedliwości w Rybniku (w skład którego wchodzi również Wodzisław i powiat wodzisławski) zdobyła w niedzielnych wyborach mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Głosowało na nią 78352 wyborców. To drugi wynik na liście PiS w okręgu nr 11 (katowickim). 

Izabela Kloc chce walczyć w PE o miliony euro dla Śląska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Izabela Kloc podsumowała wyniki wyborów i przebieg samej kampanii wyborczej. - Wybory zdecydowanie wygrało Prawo i Sprawiedliwość, a to jest ważna wskazówka w debacie na temat, jakiej Wspólnoty pragną Polacy? Czy chcemy dalszego ograniczania narodowej suwerenności na rzecz uprawnień przyznanych instytucjom unijnym, które już i tak daleko wykraczają poza ramy Traktatu Lizbońskego. Czy też, jak postuluje PiS, należy wzmocnić rolę i rangę państw narodowych, ponieważ tylko one gwarantują przestrzeganie demokracji i równych praw w Unii Europejskiej - wskazuje poseł-elekt. 

Dodaje, że za sprawą Koalicji Europejskiej jest rozczarowana przebiegiem tej kampanii. - Spodziewałam się walki na programy, merytorycznych debat, sporów na argumenty, a tymczasem opozycja miała do powiedzenia tylko jedno: PiS musi odejść. To za mało, aby wygrać wybory, a poza tym taka postawa szkodzi samej demokracji, bo sprowadza politykę tylko do walki o władzę - uważa.

A jak widzi swoją pracę w PE? - Moja praca w Parlamencie Europejskim w dużym stopniu będzie kontynuacją spraw, którymi zajmowałam się dotychczas w Sejmie. Jestem przewodniczącą sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej i szefową podkomisji stałej ds. Polityki Energetycznej UE. Między innymi dzięki moim zabiegom Komisja Europejska uruchomiła projekt Platformy Wsparcia Regionów Górniczych. To bezprecedensowy plan wsparcia regionów, które najbardziej ucierpiały z powodu transformacji energetycznej, którą wymusiła polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Pomysł zrodził się trzy lata temu. Rozmawiałam wówczas o tym z wiceszefem Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Maroszem Szefczoviczem. Śląsk jest pilotażowym regionem tego projektu. W skali całej Unii na jego realizację zaplanowano 5 mld euro, choć ten wydatek musi zostać zatwierdzony przez nowy Parlament Europejski. O to, między innymi, chcę zabiegać, jako europarlamentarzystka - wyjaśnia. Zaznacza jednak, że chce zajmować nie tylko gospodarką. - Jestem członkiem Zespołu Parlamentarnego Krzewienia Idei Roberta Schumana w Polsce. „Piątka” Schumana to: chrześcijaństwo, wolność, solidarność, różnorodność, patriotyzm. O takie wartości oraz o silny Śląsk w Europie Ojczyzn zamierzam walczyć w Parlamencie Europejskim - kończy. 

Ludzie:

Izabela  Kloc

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.