Sobota, 23 stycznia 2021

imieniny: Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

RSS

Epidemia koronawirusa:

O dziedziczeniu i darowiźnie w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]

27.05.2019 11:19 | 0 komentarzy | d

Z okazji Dnia Wymiaru Sprawiedliwości Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu oraz Sąd Rejonowy w Raciborzu zaprosiły raciborzan na kolejny wykład z cyklu edukacji prawnej „Mam prawo do...”.

O dziedziczeniu i darowiźnie w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Spotkanie było kontynuacją cieszącego się dużą popularnością wykładu, który odbył się 15 marca z okazji Dnia Edukacji Prawnej. Jak przekazać darowiznę? Co to jest i kiedy należy się zachowek? Gdzie można przeprowadzić dział spadku? Jakie formalności należy spełnić? Temat w sposób bardzo przystępny omówiły tak jak poprzednio Marzena Korzonek - sędzia cywilny, Prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego oraz Barbara Gniewek - adwokat, specjalizująca się w prawie cywilnym i rodzinnym, absolwentka Wydziału Prawa Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego.


Dzień Wymiaru Sprawiedliwości to święto obchodzone w Europie corocznie 23 maja. Ma ono upamiętniać rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych 23 maja 1992 roku przez sycylijską mafię. Sędzia Falcone dał się poznać jako człowiek niestrudzenie i bezkompromisowo walczący o sprawiedliwość. Inicjatorem ustanowienia obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest Stowarzyszenie „Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności” MEDEL, a w Polsce Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Symbolem święta jest fioletowa wstążka wpięta do stroju przez sędziów, pracowników sądów i przedstawicieli zawodów prawniczych.

źródło: MiPBP w Raciborzu.