środa, 12 maja 2021

imieniny: Pankracego, Dominika, Domiceli

RSS

Kuźnia Raciborska chce zlikwidować kopcące piece

10.05.2019 07:00 | 0 komentarzy | mad

Burmistrz Kuźni Raciborskiej ma plan. Chce podłączyć bloki na tzw. starym osiedlu do ciepła systemowego.

Kuźnia Raciborska chce zlikwidować kopcące piece
To jeden z bloków z tzw. starego osiedla
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecnie bloki przy ulicach Arki Bożka, Kasztanowej, Kościuszki, Moniuszki oraz Rudzkiej ogrzewane są za pomocą pieców kaflowych. Urzędnicy chcą to zmienić i sprawić, żeby było ekologiczniej. Mowa więc o podłączeniu mieszkań do centralnego ogrzewania. Zmiany mają wychodzić również naprzeciwko uchwały antysmogowej przyjętej przez Sejmik Województwa Śląskiego.

Burmistrz Kuźni Raciborskiej przyznaje, że w przypadku piętnastu wspólnot mieszkaniowych gmina ma większość, tam zmiany zostaną więc wprowadzone na pewno. W przypadku pozostałych siedmiu będzie prosił wspólnoty o współpracę. Ponadto w urzędzie myślą o kompleksowej termomodernizacji bloków.

Ze zmianami wiążą się jednak koszty, w których będą musieli uczestniczyć sami mieszkańcy. Chodzi więc o zwiększenie składek na fundusz remontowy. Konkretne stawki nie są jeszcze znane. Środki mają jednak pozostawać na kontach każdej ze wspólnot mieszkaniowych i mają być wykorzystywane w razie potrzeb. Kuźniańscy urzędnicy do realizacji zadania chcą również pozyskać wsparcie z funduszy zewnętrznych, mowa więc o środkach z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

(mad)

Ludzie:

Paweł Macha

Paweł Macha

Burmistrz Kuźni Raciborskiej.