Piątek, 23 października 2020

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

Nowa galeria w Wodzisławiu. A w niej... wyjątkowe widoki [ZDJĘCIA]

24.04.2019 17:30 | 2 komentarze | art

Dziś pod arkadami w północno-wschodnim narożniku wodzisławskiego rynku, została oficjalnie otwarta Galeria Muzeum. W uroczytości wzięli udział pracownicy wodzisławskiego muzeum, mieszkańcy i prezydent Mieczysław Kieca.

Nowa galeria w Wodzisławiu. A w niej... wyjątkowe widoki [ZDJĘCIA]
Wstęgę przeciął przedstawiciel młodego pokolenia wodzisławian, Borys Iwanowski.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na początek zaprezentowano plansze ze zdjęciami i pocztówkami, przedstawiającymi wodzisławski rynek w początkach XX w. - To rynek, który już nie istnieje, ale dzięki staraniom pracowników muzeum i pozyskanym przez nich materiałom, możliwe jest pokazanie tego, jak on wyglądał – mówi Sławomir Kulpa, dyrektor Miejskiego Muzeum w Wodzisławiu Śl.

Przypomnijmy, rynek został zniszczony w czasie działań wojennych w lutym i marcu 1945 r. Kamienice go okalające uległy prawie całkowitemu zburzeniu. Ocalały jedynie te znajdujące się w południowej pierzei rynku. Po wojnie rynek został odbudowany wedle koncepcji architekta Franciszka Maurera. Kulpa przyznaje, że Wodzisław miał o tyle szczęście, że dzięki Murerowi rynek odbudowano sensownie, zabudowując go na powrót kamienicami, a nie jak np. w Raciborzu, gdzie w rynku umieszczono bloki mieszkalne.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.