środa, 26 czerwca 2019

imieniny: Jana, Pawła, Miromira

RSS

Jerzy Buzek w Wodzisławiu: zamiast wieczystego wojowania mamy wieczyste negocjowanie

30.03.2019 19:00 | 3 komentarze | mak

Były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, a obecnie europarlamentarzysta prof. Jerzy Buzek spotkał się z samorządowcami powiatu wodzisławskiego. Mówił o przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, a dokładnie o środkach, z których będą mogły czerpać samorządy.

Jerzy Buzek w Wodzisławiu: zamiast wieczystego wojowania mamy wieczyste negocjowanie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Były premier Jerzy Buzek przyjechał 22 marca do Wodzisławia Śl. Głównym celem jego wizyty był udział w wydarzeniu, nad którym sprawował patronat - chodzi o Międzynarodowy Konkurs Językowy organizowany w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl.

Przy tej okazji prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca i starosta wodzisławski Leszek Bizoń postanowili zaprosić prof. Jerzego Buzka na spotkanie w gronie samorządowców, urzędników i przedstawicieli samorządu gospodarczego z terenu całego powiatu. Spotkanie odbyło się w wodzisławskiej bibliotece.

Były drogi, będą...

Jerzy Buzek opowiadał o swojej działalności w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego. Mówił też o planach Brukseli dotyczących przyszłej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, czyli po 2020 r. Przypomniał, że w ramach poprzednich budżetów Polska czerpała duże środki na budowę kanalizacji czy na drogi. Teraz priorytety będą nieco inne. - Wcześniej języczkiem uwagi były sprawy komunalne. Później kładziono nacisk na inwestycje. Teraz zaczynamy przechodzić na projekty społeczne. To one zadecydują o sukcesie całego kraju - zapowiedział Jerzy Buzek.

Więcej dla seniorów

Zgodnie z planami aż czterokrotnie ma wzrosnąć pula środków na politykę senioralną. W tym na promowanie idei uczenia się przez całe życie, na zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego czy aktywizację zawodową osób starszych. - Projekty dotyczące osób starszych mogą mieć w najbliższym czasie największe znaczenie - zapewnił europarlamentarzysta. Ma to związek ze starzeniem się społeczeństwa w Europie. Jako ciekawostkę prof. Buzek podawał przykłady rozwiązań stosowanych przez niektóre urzędy pracy. Tworzone są specjalne „okienka” dedykowane seniorom. Tam mogą oni zapoznać się z ofertami zatrudnienia dedykowanymi osobom starszym. Chodzi o to, by osoby, które czują się sprawne, aktywne i mają chęć pracować, miały taką możliwość, z korzyścią dla całego społeczeństwa, bo przecież w wielu krajach brakuje rąk do pracy. Z zastrzeżeniem, że nie będą to zajęcia wymagające dużego wysiłku fizycznego.

Potrojony ma zostać budżet na programy związane z wymianą uczniów czy studentów. - Weźcie to pod uwagę, to dotyczy waszych szkół, waszej młodzieży - przypomniał europarlamentarzysta.

Ludzie:

Mieczysław Kieca

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.