Sobota, 20 kwietnia 2019

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Baszta w Wodzisławiu stanie się wieżą widokową. Są pieniądze na remont

20.03.2019 11:37 | 12 komentarzy | mak

Dzięki pieniądzom unijnym zostanie wyremontowana zabytkowa baszta w Wodzisławiu. Rewitalizacja będzie możliwa w ramach współpracy dotyczącej projektu "Silesianka" - szlak wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia.

Baszta w Wodzisławiu stanie się wieżą widokową. Są pieniądze na remont
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wniosek o dofinansowanie został złożony przez Euroregion Silesia wraz z partnerami projektu: Wodzisławiem Śląskim, miastem Budišov nad Budišovkou, gminą Jeseník nad Odrou oraz Stowarzyszeniem Gmin Dorzecza Górnej Odry. Kwota projektu ogółem to 143 784 euro. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi aż 122 216,40 euro, a wkład własny - 21 567,60 euro.

Oparty o partnerstwo projekt był tutaj znaczący. Przy wyborze do dofinansowania duży nacisk kładziony był na faktyczne transgraniczne oddziaływanie, a także działania w zakresie infrastruktury, ukierunkowane na ponadgraniczne udostępnianie i wykorzystanie kulturowego i przyrodniczego dziedzictwa regionu. Wybierane były te projekty, które miały wpływ po obu stronach pogranicza i które mogą przyczynić się do zwiększenia odwiedzalności regionu poprzez większe wykorzystanie posiadanych zasobów.

Głównym celem projektu po stronie Wodzisławia Śląskiego jest rewitalizacja zabytkowej baszty wraz z infrastrukturą towarzyszącą - tak, aby przystosować ją do odwiedzających. We wspomnianych czeskich mieście i gminie wybudowane mają zostać z kolei dwie nowe wieże widokowe. Zaplanowana data realizacji to okres pomiędzy 1 października 2019 r. a 30 września 2021 r.

Partnerski projekt przyczyni się do włączenia wież do szlaku wież widokowych Euroregionu Silesia. Tym samym powstanie nowy produkt turystyczny - szlak składający się z 34 obiektów, w tym wszystkie nowo wybudowane/przebudowane wieże (w sumie 14, w tym 3 wspomniane wyżej), a także "stare" wieże i punkty widokowe, szlaki rowerowe i piesze, do których można dojechać lub dojść. Dzięki projektowi ma zwiększyć się odwiedzalność Wodzisławia Śląskiego i innych biorących udział w projekcie.

Przypomijmy, miasto starało się już wcześniej o środki na rewitalizację baszty. W porozumieniu z miastem Budišov nad Budišovkou złożyło wniosek. Wtedy jednak dofinansowanie nie zostało przyznane. Cel pozostał ten sam, więc teraz miasto postanowiło aplikować w porozumieniu z większą liczbą partnerów. To przyniosło zamierzony efekt.

fot. M. Giba