Czwartek, 6 maja 2021

imieniny: Judyty, Juranda, Benedykty

RSS

Zgoda na picie alkoholu na Trzech Wzgórzach dzieli radnych

11.03.2019 07:00 | 5 komentarzy | mak

Petycja w sprawie wyznaczenia na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki w Wodzisławiu specjalnej strefy, gdzie będzie można kulturalnie i legalnie pić pod chmurką, została przyjęta przez wodzisławską radę miasta. To oznacza wstępną zgodę.

Zgoda na picie alkoholu na Trzech Wzgórzach dzieli radnych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jest wstępna zgoda na to, by Wodzisław Śląski posiadał strefę picia alkoholu „pod chmurką”. Petycja w tej sprawie zdobyła większość w radzie miasta. Ale uwaga! To jeszcze nie oznacza, że taka strefa na pewno powstanie. Żeby ją ustanowić, potrzebna jest uchwała rady miasta - ta ma być procedowana na sesji w marcu lub kwietniu.

Przypomnijmy, że z inicjatywą utworzenia strefy legalnego picia „pod chmurką” wyszło stowarzyszenie Wodzisław 2.0. Strefa miałaby powstać w Rodzinnym Parku Rozrywki, na terenie rekreacyjnym ze stolikami i grillem. Kulturalne picie mogłoby trwać tylko do godz. 21.00, a napoje nie mogłyby zawierać więcej niż 12 proc. alkoholu. Pod petycją podpisało się 746 mieszkańców.

27 lutego odbyła się sesja, w trakcie której radni głosowali w sprawie rozpatrzenia petycji. Wcześniej wywiązała się dyskusja. Momentami burzliwa.

Koniec z fikcją prawną

Głos zabrali przedstawiciele stowarzyszenia Wodzisław 2.0, którzy - rzecz jasna - opowiadali się za strefą. Radny Łukasz Chrząszcz podkreślał, że takie miasta jak Warszawa, Wrocław czy Szczecin wprowadziły podobne strefy. Tłumaczył, że teren rekreacyjny ze stolikami i grillem na „Trzech Wzgórzach” jest odpowiednim miejscem, bo oddalonym od terenów sportowych, a poza tym oddzielonym wałem od placu zabaw. Z kolei lider stowarzyszenia Wodzisław 2.0 Kacper Biernacki tłumaczył, że w całej sprawie chodzi o likwidację fikcji prawnej. A istniejąca fikcja polega na tym, że istnieje milczące przyzwolenie na spożywanie alkoholu w Rodzinnym Parku Rozrywki. Że nawet eksperyment - który polegał na tym, że dzwoniono do straży miejskiej z pytaniami, czy strażnicy zareagują na to, że ktoś spożywa w parku alkohol - uświadomił, że reakcje były różne. - Nawet pan prezydent wyraził takie dopuszczenie, że spożywanie nie będzie karane - mówił Biernacki.

Poza tym na terenie parku działa punkt gastronomiczny, w którym sprzedawane jest piwo. I tam można pić. - To miejsce graniczy bezpośrednio z placem zabaw - dziwił się Kacper Biernacki. Na koniec apelował, by dać wodzisławianom kredyt zaufania i pozwolić na utworzenie strefy.

Ludzie:

Izabela Kalinowska

Izabela Kalinowska

Zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego

Kacper Biernacki

Kacper Biernacki

Kandydat na urząd prezydenta miasta Wodzisław Śląski w wyborach samorządowych w 2018 r.