Wtorek, 2 czerwca 2020

imieniny: Erazma, Marianny, Marzanny

RSS

Kultura

LOTOS Jazz Festival 21. Bielska Zadymka Jazzowa – niespodziewany występ Anny Marii Jopek

03.03.2019 15:36 | 0 komentarzy | kanio

W Bielsku-Białej rozpoczęło się jazzowe muzyczne święto, które potrwa aż do niedzieli 10 marca. Bardzo mocny początek, wysoko ustawiona poprzeczka, a na scenie między innymi Branford Marsalis Quartet z niespodziewanym udziałem Anny Marii Jopek. Tegoroczna Zadymka zagra także w Zabrzańskiej Kopalnii Guido i Katowickim NOSPR.

LOTOS Jazz Festival 21. Bielska Zadymka Jazzowa – niespodziewany występ Anny Marii Jopek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pierwszy dzień festiwalu to mocna dawka jazzu na najwyższym światowym poziomie. Na scenie bielskiego Klubu Klimat wystąpił Branford Marsalis Quartet w składzie Branford Marsalis – saksofon tenorowy i sopranowy, Eric Revis – kontrabas, Joey Calderazzo – fortepian i Justin Faulkner – perkusja. Muzycy promowali swój nowy album “The Secret Between The Shadow And The Soul”, który oficjalną premierę miał 1 marca, dzień przed zadykowym koncertem. Wiśeńką na torcie był niespodziewany występ Anny Marii Jopek, zaproszonej przez mistrza Branforda na scenę. Trudno nie kochać muzyki, szczególnie tej jazzowej, gdy bierze się udział w takich wydarzeniach jak sobotni występ Branford Marsalis Quartet w Bielsku-Białej. Nie sposób opisać pozytywnych emocji, które wisiały w powietrzu i dotknęły zapewne większość zgromadzonej publiczności.

W drugiej części koncertu zaprezentował się Three Fall & Melane w bardzo nietypowym składzie: perkusja i dwa instrumenty dęte. Mieszanka jazzu, funku i hip-hopu, wzbogacona o elementy: soul, reggae i afrobeat w wykonaniu Melane Nkounkolo okazała się gotową receptą na dobre rozpoczęcie gorącej sobotniej nocy. Rozkołysaną publikę, po występie pochodzącego z Niemiec Three Fall & Melane przejął DJ Maestro.

Bielska Zadymka Jazzowa potrwa cały tydzień i zakończy się w Katowicach koncertem NOSPR ORCHESTRA WITH PAT METHENY „Missouri Skies and More”. Do tego czasu na fanów jazzu czekają: Gala Polskiego Jazzu w Teatrze Polskim, Urbaniak Śląski w Kopalni Guido, Muzyczny Trójstyk: Polska/Czechy/Słowacja - Wojciech Mazolewski – Projekt Specjalny w Schronisku na Szyndzielni i wiele innym wspaniałych jazzowych występów na najwyższym światowym poziomie.

W ramach festiwalu odbywa się także wystawa fotografii „Amerykanie na Zadymce” z udziałem zdjęć współpracujących z naszym portalem fotoreporterów.

Zapraszamy

Maciej Kanik | nowiny.pl