Piątek, 26 lutego 2021

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

Ognisko zamiast zabawy karnawałowej. Tanzbär w Samborowicach [ZDJĘCIA, FILM]

02.03.2019 16:38 | 0 komentarzy | mad

Wydarzenie odbyło się w sobotę 2 marca.

Ognisko zamiast zabawy karnawałowej. Tanzbär w Samborowicach [ZDJĘCIA, FILM]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tanzbär to symbol ostatków. W ramach wydarzenia rokrocznie przez wioskę przechodzi barwny korowód z dwoma niedźwiedziami ze słomy. Przebierańcy zatrzymują się przy posesjach, przy których stoją gospodarze. Tańczą z kobietami, a mężczyźni częstują ich alkoholem. Taniec z misiem ma przynieść szczęście i zdrowie przez cały rok. Tradycyjnie pod koniec parady, dorosły niedźwiedź ginie. To ma podkreślić symbolikę końca karnawału i zabaw, a zaznaczyć początek postu. Ciągle jednak żywy pozostaje mały niedźwiedź jako nadzieja na nowe czasy. To on pożegna karnawał w przyszłym roku.

W rolę małego niedźwiedzia po raz pierwszy wcielił się Adam Gromodka. Dorosłym już po raz kolejny był Dariusz Koterba. Obok nich stoi Piotr Solich (wcielił się rolę woźnicy, to on prowadził dorosłego niedźwiedzia podczas korowodu).

Wydarzenie co roku poprzedzało w Samborowicach także wielką zabawę karnawałową. W tym roku jej jednak nie zorganizowano. Sołtys Adrian Niewiera przyznał, że organizacja zabawy wymagała zaangażowania wielu osób. W zamian postanowiono przygotować spotkanie dla całej wioski. Mieszkańcy mogli częstować się kiełbaskami oraz smacznymi wypiekami. Sołtys w rozmowie z Nowinami podkreślał, że rezygnacja z tegorocznej imprezy nie przekreśla jej na zawsze. Być może powróci.

Zobacz zdjecia: Tanzbär w Samborowicach.