środa, 27 maja 2020

imieniny: Jana, Juliusza, Radowita

RSS

Upamiętnili wysiedloną wieś

03.02.2019 07:00 | 0 komentarzy | mak

Ligota Tworkowska - niewielka wysiedlona miejscowość, która stała się częścią budowanego ogromnego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Wynieśli się stamtąd sklepikarze, strażacy i wreszcie mieszkańcy. Ale pamięć pozostała. I właśnie została wzmocniona o kolejny element.

Upamiętnili wysiedloną wieś
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Radni gminy Lubomia podjęli decyzję, by jedna z ulic w Lubomi otrzymała nazwę Ligoty Tworkowskiej. - Z inicjatywą wyszedł sołtys Ligoty Tworkowskiej Gerard Drobny. To cenny pomysł - uważa wójt Czesław Burek.

Ulicą Ligoty Tworkowskiej została nazwana droga powiatowa nr 3544S na terenie Lubomi. Droga ta zaczyna się od skrzyżowania z ul. Asnyka i biegnie w kierunku Tajchowa i stawu lubomskiego. Wcześniej nie było potrzeby, na nadawać drodze nazwę, bo nikt przy niej nie mieszkał. Pojawiły się jednak domy.

Wójt Czesław Burek przypomina też o wcześniejszych działaniach upamiętniających Ligotę. Na przykład Wiejski Dom Kultury w Grabówce nosi nazwę Ligoty Tworkowskiej. Nieprzypadkowo. WDK - wraz z kaplicą - powstał w ramach odszkodowania za mienie utracone przez gminę w wysiedlanej pod budowę zbiornika Racibórz Ligocie Tworkowskiej. Lokalizacja WDK i kaplicy akurat w Grabówce również nie jest dziełem przypadku. Wielu wysiedlony mieszkańców Ligoty zamieszkało w promieniu 1,5 km od Grabówki.

Na piętrze WDK znajduje się też izbą pamięci poświęcona Ligocie Tworkowskiej, jest pokój sołtysa „na uchodźstwie”. - Miejscowość została wysiedlona, ale wspomnienie o niej jest żywe - podkreśla wójt.

(mak)

Ludzie:

Czesław Burek

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia