środa, 24 kwietnia 2019

imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza

RSS

Dzięki szczegółowym badaniom nowe konstrukcje mogą powstawać szybko i bez defektów

02.01.2019 15:30 | 0 komentarzy | MK

Rosnące tempo rozwoju i nieustająca konkurencja powodują, że już od dawna nie można sobie pozwolić na długotrwałe obliczenia, a następnie żmudne sprawdzanie kolejnych elementów przyszłej konstrukcji poprzez badanie prototypów. Dzięki informatycznej rewolucji, jaką przeżyliśmy już przed kilkoma dekadami, zaawansowane narzędzia wspierające prace badawczo-rozwoje dostępne są zarówno dla wielkich przedsiębiorstw, jak i, w dość szerokim zakresie, nawet najmniejszych.

Dzięki szczegółowym badaniom nowe konstrukcje mogą powstawać szybko i bez defektów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przetestujesz swój pomysł na wszystkie sposoby

Komputerowe modelowanie zjawisk fizycznych jest dzisiaj standardową metodą analizowania naprężeń i odkształceń, jakie mogą wystąpić w trakcie użytkowania konstrukcji, ale także symulacji przekazywania ciepła i przepływu płynów. Szeroki dostęp do umożliwiających to narzędzi zrewolucjonizował warunki pracy konstruktorów i przyczynił się do znacznego podniesienia efektywności i skrócenia czasu trwania prac rozwojowych. Oznacza to mniejszą ilość środków pochłoniętą przez badanie prototypów, które od razu mogą być bliskie doskonałości i spełniać nałożone na nie wymagania wytrzymałościowe, przy jednocześnie minimalnej ilości wykorzystanego w ich konstrukcji materiału, a także zdolności szybszego wdrożenia finalnej postaci do produkcji. O tym, jaką obliczenia wytrzymałościowe dają zatem przewagę na rynku, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednocześnie, także dzięki możliwości symulowania wielu różnych obciążeń, zminimalizowane zostaje ryzyko defektów i innych niedostatków jakościowych, co oznacza redukcję ryzyka związanego z przekazaniem danego wyrobu użytkownikom.

Doskonałe metody od dawna są w naszym zasięgu

Na rynku mamy dziś bardzo duży wybór oprogramowania umożliwiającego korzystanie z niezwykle wszechstronnego narzędzia, jakim jest MES – stawiający w tej dziedzinie pierwsze kroki znajdą nawet propozycje darmowe. Ponieważ wszystkie one bazują na tych samych, stworzonych przed kilkudziesięciu laty podstawach teoretycznych, dostarczane przez nie rezultaty można uznać za takie same, zresztą, nad poprawnością działania wielu z nich czuwają niezależnie międzynarodowe stowarzyszenia, dzięki którym każdy konstruktor ma pewność, że sięga po produkt godny zaufania. Nie oznacza to jednak, że wybór oprogramowania nie ma znaczenia. Powinien być dokonywany z udziałem jego przyszłego użytkownika, który wskaże takie, na którym najłatwiej mu efektywnie pracować, a także po przeanalizowaniu potrzeb (konkretnych rodzajów prac), jakim będzie musiał sprostać, co pozwoli dobrać takie pakiety, których koszt ma szanse się łatwo zwrócić. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że, mimo wielkich możliwości, jakie otwiera przed inżynierami MES, nie pracuje ono za nich – dużego doświadczenia wymaga zwłaszcza tworzenie siatki. W przypadku zadań o szczególnym stopniu skomplikowania warto więc sięgać po pomoc specjalistów, takich jak np. wrocławska firma Komes.

Materiał zewnętrzny