środa, 24 lipca 2019

imieniny: Kingi, Krystyny, Antoniego

RSS

Czesław Burek o erze inwestycyjnej i drobnych turbulencjach

31.12.2018 09:23 | 0 komentarzy | mak

- Dobra "era inwestycyjna" gminy trwa już 10 lat, ale nigdy nie byliśmy tak wysoko - wójt gminy Lubomia Czesław Burek podsumowuje mijający rok.

Czesław Burek o erze inwestycyjnej i drobnych turbulencjach
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Plusy: Mijający rok był dobry i udany dla gminy, choć nie obyło się bez "turbulencji". Na pewno cieszy statystyczne potwierdzenie boomu inwestycyjnego na terenie naszej gminy, co potwierdziła w obiektywnym rankingu, opartym na danych Ministerstwa Finansów "Wspólnota". Dobra "era inwestycyjna" gminy trwa już 10 lat, ale nigdy nie byliśmy tak wysoko - zajęliśmi pierwsze miejsce w województwie śląskim i dziewiąte w Polsce za lata 2014-2017. Stoi za tym budowa Nieboczów, lecz również wiele innych inwestycji infrastrukturalnych, zwłaszcza drogowych. Wielu nam tego zazdrości, nie wiedząc o tym, ile lat życia poświęciłem, by zdobyć środki finansowe na ten cel.

Optymizmem napawa rozstrzygnięcie, choć po kilku początkowo nieudanych próbach, po myśli gminy, czyli w ramach posiadanych środków, dwóch przetargów na budowę kanalizacji sanitarnej w Lubomi oraz modernizację oczyszczalni ścieków dla Syryni i Nieboczów o łącznej kwocie 40 mln złotych.

Minusy: Smucą i wywołują wręcz rozdrażnienie galopujące ceny wywozu i składowania odpadów, na które gmina nie ma żadnego wpływu. Nie skończyliśmy też budowy nowych Nieboczów w tym roku, chociaż tak zakładaliśmy.

Oczekiwania: Mam nadzieję, że w roku 2019 roboty kanalizacyjne będą szły pełną parą oraz że skończymy budowę Nieboczów, co zwieńczą dożynki w tej wsi w dniu 8 września z zespołem Bajm jako gwiazdą wieczoru.