Niedziela, 8 grudnia 2019

imieniny: Marii, Wirginii, Zenona

RSS

Panie Prezydencie, daj żyć ludziom i zwierzętom!

30.12.2018 15:10 | 35 komentarzy | web

Zbliża się nieuchronnie koniec roku. Część obywateli zgodnie z zasadą „tylko kanonada kształt zabawie nada” już rozpoczęła niechlubne zawody w leczeniu własnych kompleksów. Co rusz powietrzem wstrząsają kolejne wybuchy i wystrzały, a sklepienie niebieskie rozświetla łuna kolorowych świateł. Strach pomyśleć co będzie w Noc Sylwestrową i Nowy Rok.

Panie Prezydencie, daj żyć ludziom i zwierzętom!
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Szaleństwo fajerwerkowe od dawna nie znajduje uznania wśród tej części społeczeństwa, która odpowiedzialnie podchodzi do jakości życia. Osoby profesjonalnie badające skutki uboczne tej niemądrej zabawy - od dawna biją na alarm.

Jestem lekarzem (pediatrą i laryngologiem, również specjalistą w dziedzinie zdrowia publicznego) więc potrafię wskazać zagrożenia spowodowane fajerwerkami - uraz hałasowy, trauma psychiczna u maleńkich dzieci, możliwość fizycznych kontuzji (od prostych poparzeń po skomplikowane urazy, skutkujące kalectwem a nawet śmiercią). Materiały pirotechniczne psują jakość powietrza oraz zanieczyszczają trwale ziemię – bo nie są biodegradowalne.

Jestem miłośnikiem zwierząt, zwłaszcza psów. Mój obecny jamnik Axel, mimo, że imię nosi po wokaliście rockowej grupy Guns&Roses, hałasu (wzorem innych zwierzaków) po prostu nie cierpi. Został wychowany w duchu przyjaźni z otaczającym światem. Jednak jestem pewien, że Axel z chęcią obsikałby lub nawet podgryzł zwariowanych piromanów i tych co ich popierają w jakikolwiek sposób.

Postawy i deklaracje Pana Prezydenta w sprawie zakazu „fajerwerkowego szaleństwa” mnie nie dziwią tylko po prostu irytują. Słowa „Są ludzie, dla których możliwość wyrażenia swej radości noworocznej właśnie w ten sposób (fajerwerki) jest bardzo cenna” nie przystoją troskliwemu włodarzowi miasta.

Szanowny Panie Prezydencie jest pewnie wielu ludzi, dla których możliwość wyrażania swojej radości poprzez narkotyki, alkohol, podpalanie samochodów (i można by wiele jeszcze wymieniać) też jest cenna. Nawet tak cenna, że stawiają na szali losu własne życie. Czy w takim razie też trzeba na to przymykać oko, edukować cierpliwie, wykazywać zrozumienie czy raczej stanowczo przeciwdziałać?

Czas rozdawania uśmiechów na prawo i lewo już dawno się skończył – teraz wymagane jest podejmowanie decyzji. Więc może zamiast pustosłowia serwowanego mediom (gdzie to byłem, kogo widziałem i co mam w szufladzie) trzeba zacząć podejmować sensowne i stanowcze rozstrzygnięcia. Przecież nikt poważny nie chce, żeby nasze miasto w Noc Sylwestrową przypominało wioskę dzikusów, którzy dorwali się do zapasów czarnego prochu i strzelają sobie do wiwatu – wyrażając w tak cenny dla siebie sposób własną radość.

Ale czy takie działania są możliwe po deklaracji Prezydenta, iż będzie hucznie obchodził Sylwestra w gronie znajomych na polach ocickich? To raczej zachęta do naśladownictwa i brak wyciągania wniosków z historii. Nie tak dawna huczna imprezka w tej dzielnicy skutkowała ponoć interwencjami różnych organów. To zaś prawdopodobnie spowodowało, że dla co poniektórych uczestników balangi najszczęśliwszym finałem mógł być jedynie dozór policyjny.

Po co kusić los?

Apeluję do wszystkich o zaniechanie strzelania petardami i fajerwerkami. To jest nieeleganckie, prostackie, szkodzi planecie, ludziom i zwierzętom. Zamiast wydawać na fajerwerki można przeznaczyć pieniądze na potrzebujących lub na zwierzęta w schroniskach.

Ufam, że mój apel odniesie jakiś sutek. Wciąż głęboko wierzę, że Pan Bóg nie może być tak okrutny, żeby na kilka dni w roku kompletnie pozbawić ludzi rozumu.

Do Siego Roku

Marek Labus


Opinie oraz treści zawarte w rubryce WebKrytyka przedstawiają wyłącznie własne zdanie autorów i mogą ale nie muszą odzwierciedlać poglądów redakcji. Masz coś ciekawego do przekazania szerszemu gronu - zapraszamy na łamy portalu nowiny.pl - opublikujemy Twój felieton bezpłatnie. Wyślij swoje przemyślenia na adres webkrytyka@nowiny.pl. Redakcja zastrzega sobie prawo odmowy publikacji materiału.

Ludzie:

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Miasta Racibórz.